RACE 08 - AUSTRIAN GP

1. Σπύρος Φάκης
2. Λευτέρης Αξιώτης
Κλειδωμένο
Άβαταρ μέλους
Silkman

RACE 08 - AUSTRIAN GP

Δημοσίευση από Silkman » Τετ Φεβ 08, 2017 10:12 am

Q: Παρά το βουνό ποινών...εκτός δεκάδας. 13η θέση

R: Παρά την 13ή θέση που σε βάζει σχεδόν στη μέση του Grid και παρά τις δύσκολες καιρικές συνθήκες δεν εκκίνησα απο τα πιτ. Εμπιστεύομαι τους συναθλητές μου. Ακόμα και όταν κάτι τους πάει στραβά. Όλα πήγαν καλά για μένα, περνάω την Κ1 και εχω μπροστά αριστερά Κόντο, δεξία μια Renault. Eχω βγει καλά απο την Κ1 τους μαζεύω, νερά παντού παω να χωθώ ανάμεσα, μπαίνω λίγο...ώπα άστο..σιγά σιγά. Απο εκεί και έπειτα όλα ήταν καλά όσο είχε νερό. Μόλις άρχισε να στεγνώνει το σεταπ δεν ηταν της εμπιστοσύνης. Στο φουλ βρεγμένο πέταγε, στο φούλ στεγνό πέταγε...στο demi, ήταν demi.

Mπροστά Μποζινάκης και για ακόμα μια φορά τρίβω τα μάτια μου με την σταθερότητα του. Πίσω ο Μάκης και δοκιμάζει διαφορα σε σημείο να έχω αρχίσει να ανησυχώ. Στην Κ2 βουτάει εκτός γραμμής, τρομάζω και κάνω εντελώς άκρη και τον αφήνω να περάσει μαζί με τον Κατέλα που ηταν κολλημένος πίσω του και δε τον είχα πάρει γραμμή. ΚΑΚΩΣ!! Ο Μάκης έκανε τελικά πολύ προσεκτικές κίνησεις και πολύ καλό αγώνα οταν είδα το replay. Αλλα αυτή η "αστάθεια" στις αποδόσεις του απο GP σε GP κάποιες φορές σε κάνει να ανησυχείς.
Απο κει και έπειτα έφτασε πίσω το "κακό" κράνος και κολλημενη πισω η Haas του Σπύρου. Εκει μου ήρθε μια απίστευτη - απίστευτη όρεξη. Κολλησε πίσω για 16-17 γύρους; Ωραία μάχη. Δοκίμασε διαφορα σουμαχερικά πίσω αλλά ο Μίκα (ο Θεος να τον κάνει) οδήγησε ρομποτικά, έκλεισε πόρτες και δεν πας πουθενά rainmaster γιατι μπροστά ειναι ο raingrandmaster!!

Ήξερα σίγουρα οτι στο πρωτο πιτ θα εβαζε supersoft. To ειχα σίγουρο οποτε το μόνο που ειχα να κανω ηταν να βαλω παλι wet και να βγω μπροστα του και μετα αστον να ψαχνει με τα supersoft να φρεναρει εκτος αγωνιστικής γραμμης.

ΑΛΛΑ...έκανε μια σουμαχερικη κινηση την ωρα που μπαινω πιτ πρωτος και παιρνει τη στροφη φουλ γκαζια με αποτελεσμα να μπει μπροστα μου ενω ειμαι στη λωριδα για πιτ. Τα εκανα λιγο πανω μου και εχασα τοσο χρονο ωστε να κανει μετα αυτος πιτ και να βγει κυριολεκτικα οριακα μπροστα μου. Game over και ήλπιζα μονο ενα πραγμα για να ανεβω ψηλα....να ξαναπιασει βροχη. Η βροχή δεν ήρθε, το σεταπ έκανε διαφορα και στον 38 κοιταω τον καθρεφτη να δω που ειναι η RedBull που ερχεται να ριξει γυρο στην εξοδο της τελευταίας στροφής. Μέγα λάθος. Σπιν..game over for good.

Αρνητικά ρεκόρ: 1η επανεκίνηση αγώνα σε 8 έτη. Αλλα τι να κανεις οταν 9 αμάξια βγαίνουν off πριν την Κ1. ΑΛΛΑ...ειχαμε μια σειρα απο αγώνες με απιστευτα τέλειες εκκινήσεις που θα ζήλευαν και απο την πραγματική F1. Δικαιούμαστε κι εμεις σε ένα αγώνα να τα κάνουμε χάλια απο την Αυστραλία και μετά.

Πολύ κρίμα για πολλούς. Ποιον να πρωτοπιάσεις; Τον Παπακανέλο με την καλύτερη θέση εκκίνησης στην καριέρα του; τον Μάνο που πέταγε στο νέρο, τον Μποζινάκη που δεν μάσησε; Τον Θανάση;...ή μήπως τον Νικολάου με τον εκπληκτικό ρυθμό που δεν πρόλαβε να δει τιποτα....και τι να πεις και για τον Σταύρο...έλεος δηλαδή με το βρωμοbug της πιστας που αποφασισε εκει να ξυπνήσει! Δε λες τιποτα..το ξεχνας και πας παρακατω.

Υ.Γ.1 Thank you Κατ για το σεταπ και αν δεν ηταν ετσι μικτες οι συνθηκες θα εκανα αλλο αγωνα.
Y.Γ.2 Λεμε συνεχεια για τις Haas, αλλα και εμας δεν μας παει καλυτερα.
Y.Γ.3 Γιατι γραφω τοσα πολλά;...ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΦΤΙΑΧΝΟΥΝ ΒΙΝΤΕΟ ΚΑΙ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΑΓΩΝΑ ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΝΑ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΕΚΑΝΕ Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΣΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΤΟΥ :behave
All right!!... Τhey're on our left, they're on our right, they're in front of us, they're behind us... they can't get away this time!

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “McLaren”