GP ΑΜΕΡΙΚΗΣ

1. Αντώνης Μιτζάλης
2. Πολέμαρχος Σαραντίδης
Κλειδωμένο
Antonis14

GP ΑΜΕΡΙΚΗΣ

Δημοσίευση από Antonis14 » Τετ Μάιος 17, 2017 7:16 am

Γιά να πώ τήν αλήθεια σαυτή εδώ τη πίστα έχω ξανατρέξει & άλλες φορές σέ άλλο βέβαια πρωτάθλημα πολύ ανταγωνιστικό & μέ πολύ καλούς οδηγούς.(Αν θυμάμαι καλά είχα πάρει & podium 3os ) .Αυτά βέβαια στό rFactor1 , πού όπως δείχνουν τά πράγματα μού ταίριαζε αρκετά παραπάνω ,μετά από τήν σχεδόν απογοητευτική μου συμμετοχή στόν αγώνα αυτόν ,αλλά καί όχι μόνο σαυτόν ,καθότι γενικά οι χρόνοι μου στίς πίστες είναι πολύ μακρυά από όλους τούς υπόλοιπους οδηγούς, κάτι πού έχω παλέψει αρκετά γιά να διορθώσω ..,μάταια όμως καί οί βελτιώσεις στήν απόδοση είναι μηδενικές περίπου ανύπαρκτες.
Βασικά συγνώμη πού σάς ζαλίζω γιά άλλη μιά φορά μαυτά εδώ πού γράφω ,αλλά ειλικρινά προσπαθώ νά γίνω καλύτερος καί τό ψάχνω πάρα πολύ στά σεταρίσματα τού μονοθεσίου & γενικότερα στίς ρυθμίσεις τού rFactor2 ,άλλοστε εάν δέν με ενδιέφεραι το θέμα καί η αγωνιστική προσομοίωση , δέν θά καθόμουνα σε καμιά περίπτωση εδώ να γράφω αυτά πού γράφω.
Ανάλυση τού αγώνα μου δέν μού βγαίνει να κάνω γιατί άν έτυχε να δεί κάποιος ,δέν είχα καί πολλά να δείξω ..,πολύ αργοί χρόνοι ,σταθερά πατήματα δέν βρήκα ποτέ στή πίστα αυτή, πολύ φθορά ελαστικού ..,μά πάρα πολύ ..,χάλια φρένα .., βέβαια έπαιξε ρόλο και κάποια επαφή στή κ1 πού έδωσε μικρή ζημιά στό σώμα τής williams καί ίσως εκεί οφειλόταν καί η φθορά μεγάλη ειδικά τών μπροστινών ελαστικών.( κακώς μπαίνοντας πίτ ,αποφάσισα να μήν επισκευαστεί).
Είναι μάλλον η 2η φορά στήν αγωνιστική μου καρριέρα πού αποφασίζω νά μπώ καί να παρκάρω τό μονοθέσιο (19-20 γύρους) ..,μετά από μεγάλη προσπάθεια να βρώ πρόσφυση καί έστω κα΄άποια καλά πατήματα .
Δέν είμαι άνθρωπος πού τα παρατάω εύκολα & η δυσκολία τών πραγμάτων είναι κάτι πού με εξιτάρει ιδιαίτερα & μέ προκαλεί να συνεχίζω να παλεύω.
Θά μπορούσα να γράψω πολλά ακόμα ,αλλά καλύτερα άς το κλείσω εδώ καί νά ΣΑΣ δώσω συγχαρητήρια σέ όλους πού πήρατε μέρος στόν αγώνα & μπράβο στό podium πού τά δώσανε όλα γιά τίς ομάδες τους !

Μέ εκτίμηση

Αντώνης . ;)

Άβαταρ μέλους
Silkman

Δημοσίευση από Silkman » Τετ Μάιος 17, 2017 9:29 am

Aντώνη δεν μας ζαλίζεις. Ίσα ισα που μας ενδιαφερει να διαβάζουμε τι συνέβη στον αγώνα του καθενός (μιας και δεν μπορουμε να ειμαστε συχνά στο Teamspeak ή στον σερβερ) και τι πρόβλημα αντιμετώπιζει κάποιος για να δουμε που μπορούμε να βοηθήσουμε. Η χρονιά τελειώνει. Πάρε ότι μπορείς να πάρεις απο αυτήν και απο την επόμενη η F1 αλλάζει δραστικά όπως εχουμε δει όλοι. Ελαστικά με περισσότερες αντοχές, περισσότερο grip και εκεί θα κινηθούμε κι εμείς όπως καθε χρόνο οσο πιο κοντά σκαμπάζουμε να πάμε στο πραγματικό. Με το δεδομενο οτι ησουν καλυτερα με το rf1 πιστευω οτι τα νεα μονοθεσια θα σε βολεψουν. Ψηλα το κεφάλι και πάμε γερά για Τεκίλα! :beer
All right!!... Τhey're on our left, they're on our right, they're in front of us, they're behind us... they can't get away this time!

Άβαταρ μέλους
Spiros Bozinakis

Δημοσίευση από Spiros Bozinakis » Τετ Μάιος 17, 2017 10:39 am

Οπως ειπα κ στο live...αυτο που τρεχουμε δεν ειναι αγωνας ταχυτητας,ειναι αγωνας διαχειρισης ελαστικων...φαντασου του χρονου που δεν θα παιζει ρολο τοσο πολυ η διαχειριση(ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ)τι εχει να γινει...θα αναιβουν πολυ αυτοι οι οδηγοι που δεν το χουν στη διαχειριση κ θα γινει ενα πρωταθλημα τουμπανο!!!
π.χ ο τραιανταφυλλου δεν μπορει να φτασει τον γαλανοματη λογο διαχειρισης...εεεεεε φαντασου του χρονου ποσο κοντα θα ναι στο γαλανοματη που δεν θα υπαρχει η διαχειριση

Άβαταρ μέλους
Butterfly

Δημοσίευση από Butterfly » Τετ Μάιος 17, 2017 1:28 pm

Αντώνη το τι διάβασμα/δοκιμές έχω ρίξει προσωπικά εδώ και 2 χρόνια προκειμένου να βελτιωθώ έστω και 0,5" δεν λέγετε...Σε παρόμοια φάση είναι και ο πρωταθλητής,ίσως και παραπάνω από 2 χρόνια!Δες τον όμως που έφτασε και αυτός και εγώ!!!Είναι οι συμβιβασμοί που κάνεις και στο στήσιμο αλλά πολύ παραπάνω στην ΟΔΗΓΗΣΗ,από τα λίγα που έχω καταλάβει...Θέλει επίσης συγκέντρωση,άπειρη συγκέντρωση!Και αυτοσκοπός όσο κάνεις practice και αγώνες είναι να το ευχαριστιέσαι που το οδηγάς.Αν προσπαθείς να πας όλο και πιο γρήγορα,πιο βαθιά στη στροφή,πιο νωρίς το πάτημα του γκαζιού,πιθανό είναι το λάθος μετά από ένα σημείο.Και με τα λάθη έρχονται και τα νεύρα και όταν έχεις νεύρα δεν το ευχαριστιέσαι! :nonono
Η Renault,όπως έχει ξανακάνει αρκετές φορές φέτος,είναι έτοιμη να βοηθήσει οποιονδήποτε οδηγό ζητήσει τεχνική βοήθεια για τους επόμενους 3 αγώνες αλλά και για την προετοιμασία με το καινούριο αυτοκίνητο όταν με το καλό έρθει!
Και κάτι άλλο...Ο ΣΤΟΧΟΣ!Όταν ήρθα τον πρώτο καιρό,1ος μου στόχος έγιναν απλά οι οδηγοί που ήταν στο τέλος του grid και οι καθαρές μάχες,μετά έβαλα στόχο τους βαθμούς,μετά απλά κόντρα τους admins :secret ,πέρυσι είχα στόχο από την μέση της χρονιάς όσα περισσότερα βάθρα μπορώ και φέτος ο στόχος ήταν απλά να τερματίσω σε όλους τους αγώνες και να σου και μια νίκη!
“A properly set up vehicle will usually push slightly on corner entry, be fairly neutral at the apex (STEADY STATE) and exhibit slight power over-steer on corner exit"

Antonis14

Δημοσίευση από Antonis14 » Τετ Μάιος 17, 2017 2:49 pm

Σάς ευχαριστώ γιά τίς άμεσες απαντήσεις σας ,τό ξέρω ότι νοιάζεστε γιά το σύνολο αυτής τής όμορφης κοινότητας /πρωταθλήματος,αλλά χωρίς να θέλω να παρεξηγηθώ , τό παράδειγμα με το podium στό άλλο πρωτάθλημα πού ανέφερα ήταν απλά 1 δείγμα τής σχέσης μου μέ το άθλημα αυτό & κάπως να δείξω τήν ''προυπηρεσία'' μου & τίποτε παραπάνω & επίσης να τονίσω ότι εγώ συμμετέχοντας & ΜΟΝΟ στό πρωτάθλημα τής f1axion ,είναι πραγματικά μεγάλη μου τιμή ,όπως έχω αναφέρει καί άλλες φορές.
Σάν στόχο από τήν αρχή είχα & έχω τήν ασφαλή οδήγηση ,τούς κάπως καλούς-μέτριους χρόνους ,νά είμαι κοντά μέ κάποιους οδηγούς, τόν τερματισμό στό 100% τού αγώνα ακόμα & στό τέλος τού grid., τίποτε παραπάνω. Aλλά νά ρε παιδιά ..,κάπως απογοητευομαι καί γώ όταν βλέπω κάτι τρελλές διαφορές τής τάξης τών 3-4 secs στόν γύρο τά οποία είναι μεγάλο χάσμα στήν f1.

Άβαταρ μέλους
Spiros Bozinakis

Δημοσίευση από Spiros Bozinakis » Τετ Μάιος 17, 2017 11:59 pm

Αν θες τη γνωμη μου...κανε ακριβως αυτο που θα σου πει ο μουζαιδης...εμενα με βοηθησε παρα πολυ!!!απλα θελει υπομονη...

Άβαταρ μέλους
Silkman

Δημοσίευση από Silkman » Πέμ Μάιος 18, 2017 1:26 am

Antonis14 έγραψε: Aλλά νά ρε παιδιά ..,κάπως απογοητευομαι καί γώ όταν βλέπω κάτι τρελλές διαφορές τής τάξης τών 3-4 secs στόν γύρο τά οποία είναι μεγάλο χάσμα στήν f1.
Ο Alonso τι να πει;....

Ψηλά το κεφάλι! Δουλειά, δουλειά, δουλειά (δεδομενου παντα του ποσο ελευθερο χρονο εχεις) και προχωρα!! Πρεπει να θυμασαι πάντα οτι εχεις μολις 11 συμμετοχές και συναγωνίζεσαι με οδηγούς που εχουν 140, όπως και οτι αλλα παιδια που εχουν διπλασιες συμμετοχες απο σενα ή κοντα με τις δικές σου αφιερωνουν υπερτριπλάσιο χρόνο προπόνησης.

Αυτο που χρειαζεσαι με τον λιγο χρονο που εχεις σε σχεση με τους υπολοιπους ειναι αυτο που λεει ο Μούζα. Practice συγκεκριμενο πανω σε συγκεκριμενα πραγματα έτσι ώστε όχι να κυνηγας αυριο το Podium, αλλα να εισαι ρόδα ρόδα με πολλά αλλα παιδια που επισης δεν εχουν πολυ χρονο για δουλεια, αλλα κανουν πιο εποικοδομοτικο Practice. Eδω ειναι, προσφερεται, βουτηξέ τον!

Δεν θα ξεχασω ποτέ την μουσκεμενη Ουγγαρια που πηγαινατε ροδα ροδα με τον Πολυζο δεν ξερω κι εγω για ποσους γυρους και μου βγηκε η πιστη να σας περασω (αν σας περασα και δεν σας περασα τελικα στα πιτ γιατι δεν θυμαμαι). Εσυ πως την ξεχνάς;
ΑΡΑ ΜΠΟΡΕΙΣ και το ξερεις! :hellas
All right!!... Τhey're on our left, they're on our right, they're in front of us, they're behind us... they can't get away this time!

Άβαταρ μέλους
Kostas Galanomatis

Δημοσίευση από Kostas Galanomatis » Πέμ Μάιος 18, 2017 3:31 am

Και εγώ αν μπορώ να βοηθήσω σε τεχνικά θέματα, σε σετάπ και τα λοιπά και έχω χρόνο,ευχαρίστως να το κάνω (στο TS). Σημαντικά είναι εξίσου και αυτά που είπε ο Yellow Ninja Μουζαϊδης και ο L. Εγώ θα βασιστώ στην φράση του Λευτέρη για το πράκτις.

Το σωστό και μεθοδικό πράκτις όταν είσαι στην 'αρχή' σου (διότι σε σχέση με πολλά άτομα είσαι ακόμα στις αρχές σου) θα σου δώσει σταθερότητα.Έπειτα λόγω του ότι θα έχεις κάνει σωστό πράκτις και πολλούς γύρους,σιγά-σιγά οι κινήσεις του σώματος θα γίνουν μηχανικές (muscle memory). Από εκεί και πέρα αρχίζει το επόμενο στάδιο εξέλιξης. (Και ναι όλα αυτά τα ΕΧΩ διαβάσει...)

Έχεις αποδείξει ότι όταν κάνεις πράκτις είσαι και ασφαλής και γρήγορος και μπορείς να δώσεις μονομαχίες ρόδα-ρόδα...Απλά χρειάζεσαι σωστό και μεθοδικό πράκτις για σταθερότητα...Το σετάπ στο στάδιο που είσαι δεν παίζει κανένα ρόλο (εκτός και αν είναι τέρμα κουλό)....
"People never change. They just become more of who they really are." -Dr.House

Antonis14

Δημοσίευση από Antonis14 » Πέμ Μάιος 18, 2017 4:22 am

Σπύρο ήδη έχω πάρει μεγάλη βοήθεια από τόν Σταύρο & από σεταρίσματα & γενικότερα σέ πολλά πράγματα καί να είναι καλά τόν ευχαριστώ πολύ ,είναι πάντα πρόθυμος να βοηθήσει!
Λευτέρη , τά λές πολύ όμορφα ,λιτά απλά ,ωμά'' όπως πρέπει να είναι ( ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΑ ΑΚΟΥΣΩ ,ΜΑΛΛΟΝ) & ειλικρινά μού δίνεις μεγάλο κουράγιο γιά να συνεχίσω . Αυτή η ουγγαρία πραγματικά ,ήτανε πολύ φοβερή εμπειρία & άν θυμάμαι καλά όπως λέτε πολύ σωστά μέ το πολύ πρακτις , εεε..,ναί εκεί τήν είχα λιώσει τη πίστα ,πολλά χιλιόμετρα.

Κώστα σευχαριστώ γιά τίς πολύτιμες συμβουλές σου καί ναί αυτό ακριβώς μού λείπει πού ανέφερες ''οι μονομαχίες ρόδα με ρόδα '' ,τά μπρηζώματα πού λέω εγώ ,αυτό είναι όλο τό ζουμί τής υπόθεσης γιά μένα καί όσο γιά τίς θέσεις ,δέν σκοτίζομαι απλά οκ μόνο & μόνο γιά το όφελος τής ομάδας όταν έρχονται βαθμοί είναι ακόμα καλύτερα!

Καί επειδή υποψιάζομαι ότι θα με έχετε γιά μεγάλο γκρίνια ''..,χχαχαχ , ( μπορεί & να είμαι λίγο) , απλά να σάς πώ ότι πρίν λίγες ώρες
πού είχα μπεί σέρβερ ,μούσκεμα πίστα , περίπου στα 85- 90 wet on-off , φόρεσα το σετάπ μαλαισίας & με μερικές αλλαγές ''βούτηξα μέσα .
Λοιπόν ..,χωρίς υπερβολές οδήγησα πολύ άνετα ,κινήθηκα σχετικά γρήγορα & χωρίς να ξέρω πολύ καλά τήν πίστα ,έκανα 1 μεγάλο αρκετά στίντ ..,με φοβερή απόδοση στά βρόχινα λάστιχα πού δέν έχω ξαναδεί.
Οί χρόνοι κατέβαιναν συνέχεια ενώ στέγνωνε κάπως & τα λάστιχα δίνανε πολύ πληροφορία & σωστή απόδοση!

Πανέμορφη εμπειρία αυτή & δέν έχει σημασία πού ήμουνα μόνος μου στόν σέρβερ , ίσως είναι καί η 1η φορά πού νιώθω ΑΚΡΙΒΩΣ ,όμως τί κάνει το μονοθέσιο καί πού θέλω να το στρίψω-φρενάρω-πιέσω στά όρια σχεδόν.

Σάς ευχαριστώ & πάλι γιά τίς χρήσιμες συμβουλές σας ,το εκτιμώ ιδιαίτερα πού βοηθάτε ,νά σαστε καλά ρέ παιδιά ! :hellas

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Williams”