02 Κίνα

1. Κώστας Γαλανομάτης
2. Ιορδάνης Αθανασιάδης
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Kostas Galanomatis
Πρωταθλητής
Πρωταθλητής

02 Κίνα

Δημοσίευση από Kostas Galanomatis » Κυρ Οκτ 22, 2017 12:04 am

Η Κίνα κάθε χρονιά είναι μία πίστα, σημείο αναφοράς για εμένα. Αυτό διότι είναι μία πίστα με γρήγορες στροφές και συγχρόνως με μεγάλες ευθείες και μία πίστα που μου αρέσει. Έκανα πολλές δοκιμές σχετικά με όλα τα μέρη του αυτοκινήτου καθ'όλη την εβδομάδα τόσο σε στεγνό όσο και σε βρεγμένο και πήρα αρκετά δεδομένα. Ευχαριστώ και τον Ιορδάνη που βοήθησε στο βρεγμένο καθώς το σετάπ του ήταν πιο ασφαλές από το δικό μου. Ωστόσο πριν τον αγώνα, η πρόγνωση του καιρού άλλαξε κάτι που δημιούργησε αρκετή σύγχυση πριν τα Q. Πάμε με στεγνό και αν βρέξει τον ήπιαμε; Πάμε σε βρεγμένο και αν στεγνώσει τον ήπιαμε; Πάμε για σουβλάκια και να πα να ...;Τελικά εγώ επέλεξα στο 'πάντρεμα' των 2 σετάπ παίρνοντας τα στοιχεία που θεωρούσα καλά από το βρεγμένο και βάζοντας τα στο στεγνό. Αν ήταν σωστό η λάθος θα το έβλεπα στον αγώνα; Στο Qualy το πρώτο βγήκα με Intermidiate και στο δεύτερο με Super Soft καθώς είχε στεγνώσει η πίστα.Αν και ο γύρος μου δεν ήταν ο ιδανικός σε συνδυασμό με την απουσία του Μ18-60 Hybrid ήταν αρκετός για την Pole. Πριν τον αγώνα μας δίνεται η δυνατότητα μερικών γύρων λόγω των ιδιαίτερων καιρικών συνθηκών. Μπαίνω και το σετάπ πατούσε απίστευτα καλά. Άρα το μόνο που ήθελα ήταν μία καλή εκκίνηση και να προσέξω τα ελαστικά από τα Lidl...Έκανα καλή εκκίνηση παρά που η πίσω μου αριστερή ρόδα πατούσε στο βρεγμένο και κράτησα την πρωτοπορία. Η μάχη του Σάκη με τον Νίκο μου έδωσε την δυνατότητα να ανοίξω την διαφορά και έπειτα να την διαχειριστώ χωρίς επιπλέον δυσκολία...Στους τελευταίους γύρους έπαιζα με τον χρόνο και τον ταχύτερο γύρο...Και έτσι τελείωσε ο αγώνας για εμένα...Συγχαρητήρια σε όλους και τα λέμε Bahrain!
"People never change. They just become more of who they really are." -Dr.House

Άβαταρ μέλους
Fugitiv3R
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Re: 02 Κίνα

Δημοσίευση από Fugitiv3R » Πέμ Οκτ 26, 2017 12:36 pm

Είναι φυσιολογικό, όταν έχουν περάσει τόσες μέρες από τον αγώνα και πας να κάνεις δηλώσεις, να μην θυμάσαι και πολλά πράγματα. Αυτό που μου έχει μείνει είναι η αίσθηση της απογοήτευσης στο Q2, γιατί δεν επέλεξα να κάνω γύρο με τη super soft γόμα. Επίσης, αίσθηση απογοήτευσης μου άφησε και ο αγώνας, γιατί έκανα δύο λάθη που με περιόρισαν σε πιο χαμηλές θέσεις από την αρχή του αγώνα και μάλιστα το 2ο είχε σαν αποτέλεσμα να έχουμε επαφή με τον Νικολάου και να κουβαλήσω σε όλο τον αγώνα στραβή ανάρτηση και στραβό τιμόνι, που μου δημιούργησε μια αίσθηση ασάφειας στη συμπεριφορά του μονοθεσίου. Εκμεταλλευόμενος τις εγκαταλείψεις κάποιων οδηγών, κατάφερα να πάρω τους πρώτους μου βαθμούς για φέτος. Χαίρομαι που βοήθησα την ομάδα με το setup και πιστεύω ότι θα εξελίξουμε αρκετά αυτό το θέμα, ώστε να κατακτήσουμε και φέτος τα πρωταθλήματα.

Συγχαρητήρια στον teamate για τη νίκη αλλά και στον Φάκη για μια εκπληκτική εμφάνιση!
"Τελικά η πραγματικότητα είναι η υποκειμενική αντίληψη των πραγμάτων και ο καθένας ζει μέσα σε αυτήν που του αρμόζει"

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ferrari”