09 Βρετανία

1. Κώστας Γαλανομάτης
2. Ιορδάνης Αθανασιάδης
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Kostas Galanomatis
Πρωταθλητής
Πρωταθλητής

09 Βρετανία

Δημοσίευση από Kostas Galanomatis » Τρί Ιαν 23, 2018 2:50 am

Δεν ξέρω αν έπεσε σε όλα τα ζώδια μέσα η Khaleesi, πάντως στον καιρό μέσα έπεσε...

"Όσο για τον καιρό; Θα ξεκινήσουμε με αίθριο με μικρή πιθανότητα βροχής γύρω στον 10ο γύρο και θα συνεχίσουν με τα εξής καιρικά φαινόμενα με την σειρά που αναφέρονται: Ξαφνικός ανεμοστροβιλος, Ξηρασία, Χιονόνερο, Θερμές αέριες μάζες από την Αφρική, Ομιχλη, Χαλαζι, Τροπικη Καταιγίδα, Τον κατακλυσμό του Νώε με τον ίδιο παρόντα και τέλος θα κλείσουμε με έναν πάντα ενδιαφέροντα και ζουζουνιαρη Τυφωνα επιπέδου 5! Το συμπουρμπουλο mate!!! God Save the Queen....and F1aXion!!"

Είχα κάνει ελάχιστους γύρους Practice γιατί πλάκωσαν εργασίες, πτυχιακές κτλ. οπότε δούλευα πάνω σε αυτά το τελευταίο καιρό και ύπνο το πρωί. Έτσι και την ημέρα του αγώνα.

Για τα Q, η πρόβλεψη της Khaleesi τα λέει όλα. Αφού έκανα το πρώτο λάθος να μην βγω γρήγορα στο πρώτο Q, βγήκα στο δεύτερο όσο πιο γρήγορα μπορούσα. Τρώω τα μούτρα μου ευτυχώς κοντά στα πιτ, οπότε και το επέστρεψα. Ξαναβγαίνω, πατάω λίγο βρεγμένο, το αφήνω να απλώσει, πατάω πιο πολύ βρεγμένο μαζί με κερμπ και μετά...Δεξιά,αριστερά,δεξιά,αριστερά,δεξιά,περιστροφή,στρίβω αριστερά για να αποφύγω τυχόν ερχόμενα αυτοκίνητα και ακούω ένα:"ΤΟΥΤΟΥΤΟΥΤΟΥΤΟΥΡΟΥΡΟΥΡΟΥ EEHA"
Και εκεί τελείωσαν τα Q.

Στον αγώνα. Βγαίνω στο recon με στεγνά και βλέπω πως η πίστα δεν κρατούσε ούτε με αίτηση για slicks. Οπότε, ρίχνω την ευθύνη στον Ιορδάνη να διαλέξει λάστιχο... :crazy3 .
Διάλεξε Intermidiate, διάλεξα Intermediate...Καλή τύχη σβήνουν τα φώτα και επιφυλακτική εκκίνηση αφού με το σπρέι δεν έβλεπα τίποτα...Ξαφνικά βλέπω την RedBull να γυρνάει με περιστροφή, χωρίς αεροτομή οπότε πάτησα και φρένο. Συνέχισα χωρίς προβλήματα τις επόμενες στροφές, προσπερνόντας τον Μάκη και κόλλησα πίσω από τον Ιορδάνη. Βλέποντας την πανούργα στρατηγική του κ.Αξιώτη, αποφάσισα να βουτήξω στα πιτ και να βάλω σλικ. Η πίστα σαφέστατα δεν ήταν για σλικ αλλά αν ήταν να διαλέξω ανάμεσα σε σπρέι,ρυθμό δεινοσαύρου και επικίνδυνης οδήγησης με σλικ χωρίς σπρέι με ρυθμό γατόπαρδου, θα διάλεγα το 2ο...Και έτσι και έκανα. Βούτηξα στα πιτ και ξεκίνησα να βαράω γρήγορους γύρους μπας και ότι έχασα στο Q το κέρδιζα με στρατηγική...Και αυτό έγινε! Στο γύρο 12 πήρα την πρωτοπορία και από εκεί και έπειτα, έπρεπε να διαχειριστώ την πιο ταλαιπωρημένη γόμα μου. Έκανα ότι μπορούσα και σε συνδυασμό με τα λάθη του Γιώργου καθώς και την εγκατάλειψη του Πολέμαρχου μπόρεσα και απομακρύνθηκα μέχρι τον τερματισμό.

Συγχαρητήρια σε όλους που έτρεξαν με καιρό, κάτι ανάμεσα από τα παραπάνω που έγραψε η Khaleesi...Πολλά συγχαρητήρια στον Νικόλα για τον πρώτο του βάθρο!

Πάμε Ουγγαρία...Εκεί είχα πάρει το πρώτο μου βάθρο! Την μισώ αυτή την πίστα...
"People never change. They just become more of who they really are." -Dr.House

Άβαταρ μέλους
Fugitiv3R
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Re: 09 Βρετανία

Δημοσίευση από Fugitiv3R » Τετ Ιαν 24, 2018 5:46 pm

Ας γράψω τώρα που υποτίθεται ότι τα θυμάμαι, γιατί τελευταία γράφω πολύ αργά με αποτέλεσμα να μη θυμάμαι λεπτομέρειες.... Βασικά, ούτε τώρα θυμάμαι πολλές... :crazy3

Για να πω την αλήθεια ήθελα να είναι full βρεγμένος ο αγώνας αλλά δε μου έκανε το χατήρι. Στο Q βέβαια έριξε λίγο βροχή στην αρχή, με αποτέλεσμα να έχουμε ένα μικρό χαμό. Τελικά ήρθε η 4η θέση και αυτό, γιατί ενώ περίμενα μέχρι το τέλος να βγω και να έχει πιο στεγνή πίστα, τελικά άρχισε να βρέχει....

Χάλια εκκίνηση στον αγώνα, που μάλλον με γλύτωσε από επαφή με τον Πολέμαρχο και από εκεί κι έπειτα προσπάθεια να δω από το σπρέι. Ξεκίνησα με τη λογική να εξοικονομήσω καύσιμο για το 2ο μισό του αγώνα και είχα καλό ρυθμό και feeling όμως μετά από πολύ καιρό μου τράβηξε ένα καραμπινάτο freezάρισμα το pc, τέτοιο που αρχικά νόμιζα θα μου crashάρει οριστικά το παιχνίδι. Όμως ξεκόλλησε και βρέθηκα ακόμα πιο πίσω στην κατάταξη. Το χειρότερο όμως ήταν ότι βγήκα εκτός ρυθμού, όχι τίποτα δραματικά πράγματα, αλλά τόσο - όσο να έχω κάποια μικρολαθάκια και μικροεξόδους.

Έκανα το Pit stop για αλλαγή σε στεγνά, soft, και ξεκίνησα να καλύπτω έδαφος. Στον 21ο γύρο δυστυχώς ήρθε η στιγμή του αγώνα.... Στην παλιά ευθεία εκκίνησης τερματισμού, λίγο πριν βασικά, είδα τον Μάκη μπροστά μου να κινείται λίγο άτσαλα, πάτησε στα χορτάρια, ξαναμπήκε μέσα. Άρχισα να κόβω ταχύτητα αλλά με το που τον είδα να μπαίνει στην ευθεία και να βρίσκεται αριστερά, θεώρησα ότι μπορώ να περάσω από δεξιά του και επιτάχυνα.... Δυστυχώς έστριψε (τον έστριψε λόγω στραβώματος; δεν κατάλαβα) και είχαμε επαφή. Βαρβάτη επαφή... Στράβωσε το τιμόνι και άκουγα ένα θόρυβο σα να σέρνεται κάτι στο οδόστρωμα. Το παράξενο είναι ότι στο hud δε μου έδινε κάποια συγκεκριμένη ζημιά. Μπήκα pit, μου έκανε επισκευές 10 δευτερόλεπτα και πήγα να μπω ξανά μέσα. Ο ήχος του συρσίματος παρέμεινε, το ίδιο και το θεόστραβο τιμόνι... Ε, η εγκατάλειψη ήταν μονόδρομος.....

Απογοητεύτηκα. Απογοητεύτηκα όμως περισσότερο, γιατί έβλεπα τον Μάκη τελευταία να έχει κάνει τρομακτική βελτίωση, τουλάχιστον όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ και ήρθε τώρα το χάσιμο αυτό της αυτοσυγκέντρωσης του και είχε το συγκεκριμένο αποτέλεσμα.

Καθόμουν και έβλεπα το replay και μονολογούσα "άαρε Μάκη" και συνέχιζα να βλέπω να πηγαίνει κατά τη γνώμη μου επικίνδυνα. Και παίρνω την απόφαση να μπω στο κανάλι του και να του ζητήσω να εγκαταλείψει. Μάκη, πάτα ESC του λέω, γιατί βλέπω ότι πηγαίν...... - τι βλέπεις; μου απάντησε. Εκείνη την ώρα πάτησα ξανά να βλέπω live και τον είδα στα χορτάρια να πηγαίνει αργά. Άντε, συνέχισε του λέω, εντάξει (νευριασμένος) και συνειδητοποίησα ότι πήγαινε όντως normal από εκεί κι έπειτα (τηρουμένων των αναλογιών) και είχε ελπίδες να πάρει βαθμούς. Επομένως δεν επέμεινα.

Βασικά άλλη μια φορά έχω ζητήσει από κάποιον να εγκαταλείψει live και τότε είχα δίκιο. Με τον Μάκη ομολογώ ότι δεν ήταν δίκαιο που του το ζήτησα τελικά και του ζητώ συγγνώμη. Όχι ότι αυτό του δίνει άφεση αμαρτιών! Να εξηγούμαστε...
Συγγνώμη Μάκη.

Τελικά, εκ των υστέρων έμαθα ότι σχετίζεται και με την εγκατάλειψη του Λευτέρη. Ε, νομίζω είστε λίγο υποψιασμένοι οι περισσότεροι: αν βρω ευκαιρία για σαρκασμό, το κάνω. Αν θεωρώ κιόλας ότι αυτός στον οποίο θα στοχεύει ο σαρκασμός δεν είναι παρεξηγιάρης, τότε γεννιέται ένα password....

Μάκη, αν θέλεις να το αλλάξω, το αλλάζω.

Πάντως από εμένα, no hard feelings :beer
"Τελικά η πραγματικότητα είναι η υποκειμενική αντίληψη των πραγμάτων και ο καθένας ζει μέσα σε αυτήν που του αρμόζει"

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ferrari”