12 Ιταλία

1. Κώστας Γαλανομάτης
2. Ιορδάνης Αθανασιάδης
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Kostas Galanomatis
Πρωταθλητής
Πρωταθλητής

12 Ιταλία

Δημοσίευση από Kostas Galanomatis » Δευ Μαρ 12, 2018 11:57 pm

Στα Q έκανα το φανταστικό να βγω με Soft ακόμα και στα Q2...Λόγω των ποινών των παιδιών ξεκίνησα 2ος...Μπορεί να είχα την Pole μπορεί και όχι γιατί ήταν πραγματικά τέτοιες οι συνθήκες που έκαναν τον αγώνα και τα Q απρόβλεπτα...

Στον αγώνα ξεκίνησα δυναμικά από την ακάθαρτη αλλά κάπου έχασα το braking point και τα πήγα λίγο πιο βαθιά τα φρένα από όσο έπρεπε με μόνη παρενέργεια ένα μικρό μπλοκάρισμα. Από εκεί και πέρα ξύλο με τον Pole μέχρι λάθους. Πότε περνούσα εγώ, πότε εκείνος, δίπλα-δίπλα στα φρένα, οριακά και όμορφα σαν να ξέρουμε τι θα κάνει ο καθένας μας πρωτού καν το κάνει. Η αλήθεια είναι πως δεν υπήρχε πολύ όρεξη σήμερα για να τρέξω λόγω ότι τρέχουμε Monza κανένα μήνα τώρα + ότι έχω κουραστεί και το ίδιο και ο Πολέμαρχος με τις υποχρεώσεις που πλέον έχει...Αλλά ήταν έτσι το WarmUp και οι πρώτοι 20+ γύροι του αγώνα που με ζωντάνεψαν. Αν δεν έκανε το λάθος, έτσι θα ήμασταν σε όλο τον αγώνα όπως είπε στις δηλώσεις του αλλά φέτος η ατυχία καθώς και η μη συγκέντρωσή του έχουν βαρέσει κόκκινα... Μετά τα 2 λάθη του (και τα πιο σημαντικά) ο Teammate μου πέρασε 2ος και από εκεί και πέρα έχοντας μία στρατηγική ενός πιτ και χωρίς εμπόδια, ήταν πολύ εύκολο να οδηγήσουμε τρενάκι σε όλο τον υπόλοιπο αγώνα (boring).

1-2 στο Spa,1-2 στην Monza στο σπίτι μας με τον Ιορδάνη να έχει ανέβει για τα καλά τόσο σε επίπεδο ψυχολογίας όσο και σε επίπεδο συγκέντρωσης, θυμίζοντας μας τον τριταθλητή της Season 2011-2012 !

Κωδικός σέρβερ: emetosX2

Τέλος να κλείσω με την δήλωση, επειδή σχολιάστηκε στο Live για το βαθμολογικό πλεονέκτημα τόσο των οδηγών όσο και των κατασκευαστών... Είτε είναι 1 πόντος, είτε 200...Είτε υπέρ μου, είτε κατά μου, δεν αλλάζει για εμένα κάτι...Άλλωστε ξέρω τι είναι ικανός να κάνει ο Πολέμαρχος σαν οδηγός (μιας και με αυτόν έχω τώρα τελευταία 'μάχη') καθώς και άλλοι οδηγοί της κοινότητας με τους οποίος έχω την τυχη να γνωρίζομαι καλύτερα είτε σαν φίλοι, είτε σαν 'παρέα της κοινότητας', είτε ως απλά μέλη. Σκοπός είναι να βλέπεις το κάθε αγώνα μεμονωμένα, να διασκεδάζεις κατά την διάρκεια του και να μαθαίνεις και να αυτοβελτιώνεσαι σε κάποια πράγματα είτε οδηγικά, είτε σε θέματα αντίληψης κτλ...Anyway αυτά στο Season Review αν έχω όρεξη να γράψω φέτος...

Συγχαρητήρια στους τερματίσαντες και τα λέμε στην Σιγκαπούρη ! Μία αγαπημένη πίστα για εμένα! ΕΜΕΤΟΣΣΣΣΣ!!!!
"People never change. They just become more of who they really are." -Dr.House

Άβαταρ μέλους
Fugitiv3R
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Re: 12 Ιταλία

Δημοσίευση από Fugitiv3R » Τρί Μαρ 13, 2018 12:12 am

Στο Q περίμενα ότι θα έβγαζα καλύτερη απόδοση. Τελικά εκκίνηση με τα soft από την 8η θέση.

Στον αγώνα ήξερα ότι έπρεπε να κάνω σωστή διαχείριση καυσίμων και ελαστικών, ώστε να λειτουργήσει η στρατηγική του ενός pit stop, χρησιμοποιώντας soft και super soft.

Στην εκκίνηση και στις πρώτες στροφές κρατήθήκα στην θέση που εκκίνησα, καθώς έχασα μια θέση από τον Λευτέρη αλλά κέρδισα μια θέση από τον Καραντώνα. Μετά από κάποιους γύρους βρέθηκα να ακολουθώ ένα τρενάκι αποτελούμενο από Ζαλογιάννη, Αδάμο και Αξιώτη. Εκεί εκμεταλλευόμουν το DRS για να κρατιέμαι κοντά, χωρίς να χρειάζεται να καταναλώνω πολύ καύσιμο. Κάποια στιγμή ο Λευτέρης πέρασε τον Αδάμο και πλέον ακολουθούσα τη Renault. Νομίζω ότι όταν τον πέρασα στην 1η ζώνη DRS, μάλλον δεν περίμενε την κίνησή μου και έτσι βγήκε σχετικά εύκολα το προσπέρασμα. Έπειτα έβαλα στόχο να περάσω τον Λευτέρη, πράγμα που έγινε έπειτα από κακή του έξοδο από την Parabolica. Τελευταία μάχη με τον Ζαλογιάννη, ο οποίος έχασε τα φρένα στο 2ο S και έτσι μου χάρισε ένα εύκολο προσπέρασμα.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα ήξερα ότι με βάση την απόδοσή μου μπορώ να κυνηγήσω το βάθρο. Έτσι κι έγινε και ήρθε και το δώρο του Πολέμαρχου (για άλλη μια φορά) και καταφέραμε με τον Κώστα να κάνουμε το 2ο συνεχόμενο 1-2 και μάλιστα μέσα στη Monza!!!

Μεγάλες στιγμές!

Τα συγχαρητήρια μου στην ομάδα φυσικά αλλά και σε όλα τα παιδιά που παίρνουν ανελλιπώς μέρος. Πάρα πολύ καλή εμφάνιση από Νικολάου, ειδικά στα Q. Πού θα πάει, αυτό το κάτι που δείχνει να σου λείπει αυτήν τη στιγμή, θα το βρεις. Είσαι σε καλό δρόμο.
"Τελικά η πραγματικότητα είναι η υποκειμενική αντίληψη των πραγμάτων και ο καθένας ζει μέσα σε αυτήν που του αρμόζει"

Άβαταρ μέλους
Nicolas Nicolaou
Επικοινωνία:

Re: 12 Ιταλία

Δημοσίευση από Nicolas Nicolaou » Τρί Μαρ 13, 2018 10:07 am

Fugitiv3R έγραψε:
Τρί Μαρ 13, 2018 12:12 am
......Πάρα πολύ καλή εμφάνιση από Νικολάου, ειδικά στα Q. Πού θα πάει, αυτό το κάτι που δείχνει να σου λείπει αυτήν τη στιγμή, θα το βρεις. Είσαι σε καλό δρόμο.
Όλο και κοντεύει...γυροφέρνει...θα ρθει που θα πάει..όπως ήρθε και το βάθρο την άλλη φορά... ;)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ferrari”