14 Μαλαισία

1. Κώστας Γαλανομάτης
2. Ιορδάνης Αθανασιάδης
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Fugitiv3R

14 Μαλαισία

Δημοσίευση από Fugitiv3R » Τρί Απρ 03, 2018 9:13 pm

Ο Κώστας με είχε ειδοποιήσει από πολύ νωρίς ότι δε θα έπαιρνε μέρος, επομένως ήμουν προετοιμασμένος για τη "μοναχική" εμφάνιση στη Μαλαισία. Επομένως όλα πήγαιναν όπως έπρεπε. Προετοιμασία σε κανονικά επίπεδα για φέτος και καλή αίσθηση από το μονοθέσιο. Για κάποιο λόγο όμως έκανα ένα πολύ μεγάλο λάθος στην προετοιμασία μου: υπολόγισα λανθασμένα τη διάρκεια του αγώνα. Αντί να υπολογίσω την όλη προετοιμασία για 56 + 3 γύρους, την υπολόγισα για 61 + 3..... Το κατάλαβα μετά το πρώτο μου pit stop και ήταν πολύ αργά για να αλλάξω την εικόνα του αγώνα μου.... :headtowall

Όπως και να έχει όμως, στο Q επέλεξα να περάσω στη 10άδα με medium όμως στις 2 τελευταίες μου προσπάθειες έκανα λάθη (βγήκα εκτός ορίων) και γύρισα πίσω στα pit. Το αποτέλεσμα ήταν να βρεθώ στην 11η θέση αλλά λόγω των ποινών σε Αμπατζίδη και Ντούλια εκκίνησα από την 9η θέση.

Στον αγώνα είχα εμφανώς υποδεέστερο ρυθμό σε σχέση με τους προηγούμενους αγώνες και τελικά όπως ανέφερα επάνω ο κύριος λόγος ήταν ότι υπολόγιζα λάθος την κατανάλωσή μου. Μάλλον, σωστά την υπολόγιζα αλλά είχα προσθέσει 5 γύρους επιπλέον από το πουθενά.... Όταν το συνειδητοποίησα ήταν αρκετά αργά, ανέβασα ρυθμό αλλά τελικά δεν άλλαξαν πολλά στο τελικό αποτέλεσμα. Κάποιες ατυχίες των υπολοίπων, καθώς και κάποια λάθη, με έφεραν στην 4η θέση, η οποία ήταν αρκετή για να εξασφαλίσει το Πρωτάθλημα Κατασκευαστών στην ομάδα σε αυτόν τον αγώνα.

Μοναδική extreme στιγμή στον αγώνα, όταν πάλευα με τον Σάκη στον 18ο γύρο, όπου κανένας μας δεν συναίνεσε και ανταλλάξαμε αγκωνιές. Οι υπόλοιπες μάχες κρίθηκαν γρήγορα.

Καλό Πάσχα σε όλους!
"Τελικά η πραγματικότητα είναι η υποκειμενική αντίληψη των πραγμάτων και ο καθένας ζει μέσα σε αυτήν που του αρμόζει"

Άβαταρ μέλους
Kostas Galanomatis

Δημοσίευση από Kostas Galanomatis » Τρί Απρ 10, 2018 10:43 pm

Λόγω Πάσχα, απουσίασα από αυτόν τον αγώνα, ο οποίος αποδείχθηκε ανατρεπτικός λόγω...ατυχιών!
Ατυχία του Πολέμαρχου, με έχρισε πρωταθλητή οδηγών...Αν και είχα σκοπό να τα πω και σε Live αλλά και σε Season Review, το πρωτάθλημα κρίθηκε πιο λίγο από οδηγικά κριτήρια και πιο πολύ από θέματα συγκέντρωσης, τύχης, ψυχολογίας και ρυθμού. Φάνηκε άλλωστε και στους αγώνες ότι σε χρόνους ήμασταν πάνω-κάτω τα ίδια αλλά η διαφορά φέτος ήταν σε διάρκεια και σε συγκέντρωση. Τουλάχιστον αυτό θεωρώ εγώ...Άλλωστε ένα πρωτάθλημα για εμένα, δεν σημαίνει ότι είμαι και καλύτερος οδηγός-simracer από τον Πολέμαρχο (και κάθε Πολέμαρχο,Γιώργο,Νίκο,Βασίλη κτλ.). Οδηγικά έχω πολλά να μάθω και σε άλλα τόσα να βελτιωθώ...Άλλωστε αυτός είναι ο σκοπός μου τα τελευταία 3 χρόνια...Μέχρι στιγμής κάθε Season παρουσιάζομαι πιο δυνατός και βρίσκω όλο και περισσότερη ταχύτητα και αυτό με ευχαριστεί αφού σημαίνει πως ακόμα δεν έχω βρει το όριό μου.
Μετά την εγκατάλειψη του Pole,Ατυχία των Renault, οδήγησε στο κλείδωμα και του πρωταθλήματος κατασκευαστών. Φέτος το αξίζαμε πιο πολύ από πέρσι και πιστεύω πως ακόμα αν δεν είχαν απουσίες από τις άλλες ομάδες το μόνο που θα άλλαζε θα ήταν πως θα το κλειδώναμε πιο αργά. Ο λόγος; Ο Ιορδάνης από τον Καναδά και μετά, οδηγάει όπως και την Season 2011-2012, δηλαδή απίστευτα καλά και συγκεντρωμένα! Καμία σχέση με πέρσι, καμία σχέση με τους πρώτους αγώνες...Δεν χρειάζεται να πω τίποτα παραπάνω...Τα αποτελέσματα μιλούν από μόνα τους...Πέρσι, ουσιαστικά μπορεί να θεωρηθεί πως "κουβαλήθηκε" πιο πολύ από μένα, αλλά φέτος έχει δείξει άλλο πρόσωπο...Ένοιωσα ότι λειτουργούσαμε πιο πολύ σαν ομάδα σε σχέση με πέρσι. Τελικά όντως, συνταγή που δουλεύει, δεν την χαλάς και...δεν έχω σκοπό να την χαλάσω... Άλλωστε το λένε και τα ζώδια-άστρα...
2/2 και φέτος ξεπερνώντας την McLaren (Γιώργο πιστεύω καταλαβαίνεις πως η υπογράμμιση και το έντονο δεν πάνε για σένα αλλά για τον L)...Πιστεύω του χρόνου με κινητήρα Renault να κάνουν κάτι καλύτερο...ΣΕΦ , σερβιρισέ τους κανένα κινητήρα...
Μπράβο στους συμμετέχοντες, στον Σταύρο για την νίκη και στο βάθρο! Κεφάλια μέσα τώρα και για εμένα και χάσιμο κιλών για...ΣΟΥ-ΤΖΟΥ-ΚΑ (ΚΙΑ) !!!
"People never change. They just become more of who they really are." -Dr.House

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ferrari”