17 Μεξικό

1. Κώστας Γαλανομάτης
2. Ιορδάνης Αθανασιάδης
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Kostas Galanomatis
Πρωταθλητής
Πρωταθλητής

17 Μεξικό

Δημοσίευση από Kostas Galanomatis » Τρί Μάιος 22, 2018 4:45 pm

Όχι που θα την γλιτώνατε επειδή δεν τρέχω...Η αλήθεια είναι ότι βαριόμουνα δεν είχα τι να κάνω και μπήκα να κάνω το πιτ μάνατζερ. Βοήθησα λίγο τα παιδιά κάνοντας ΣΩΣΤΑ τα μαθηματικά. Για τον Ιορδάνη βέβαια, το πλάνο μου μετά το πρώτο στιντ και βλέποντας τον Νικόλα να χάνει πολύ χρόνο, έχοντας βγει ουσιαστικά από την εξίσωση ήταν σαφέστατα ένα. Να πιέσει τον Αξιώτη στο τέλος μπας και του έρθει καμία κράμπα ή κάψει τον Honda Κινητήρα. Βέβαια αν δεν το πήρατε χαμπάρι, σας πήγαινε και για βροχή λίγο πριν το τέλος, οπότε ήθελα να καθυστερήσει να μπει για το τελευταίο πιτ μπας και πάρουμε πλεονέκτημα και μπούμε κατευθείαν για βρόχινα (πήγαινε για Thunderstorm). Μπήκε μαζί με τον Λευτέρη, έβαλε τα SS οπως και ο Λευτέρης και από εκεί και πέρα, ήταν ο Ιορδάνης...του 2011. Μηδενικά λάθη και συνέχεια On target. Έκοβε συνέχεια από τον Λευτέρη και εκείνη την στιγμή του έλεγα σταδιακά να αυξήσει την κατανάλωση, μέχρι που τον έφτασε. Εκείνη την στιγμή τον ρώτησα πόσους γύρους βλέπει στο τιμόνι πάνω και αν είναι fractional laps και μου είπε πως βλέπει σταθερό νούμερο. Λίγο κόλλωσα εκεί, γιατί υπολόγιζα όπως τα βλέπω εγώ, δηλαδή με ακριβώς το γύρο που είμαι 34.2 34.3 κ.ο.κ Οπότε Yolo κατανάλωση 2.3 ...Ε στο τέλος έκανε και το δεύτερο και μοναδικό λάθος και εκεί ο Λευτέρης κλείδωσε την 3η/4η θέση...Seriously αυτό με τα καύσιμα είναι γελοίο και πρέπει μάλλον του χρόνου να πάμε σε πιο βαριά ποινή (να θυμίσω πως και εγώ έμεινα από καύσιμα φέτος και δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να φάω κάποια πιο βαριά ποινή) (ακύρωση αποτελέσματος ΚΑΙ BOTG για τον επόμενο αγώνα)...Anyway μπράβο στον Ιορδάνη για ένα πολύ σοβαρό αγώνα και στον Παπαρινόπουλο που στην πρώτη του εμφάνιση τερμάτισε στην 7η θέση! Επίσης στον Ζάλο για την πρώτη του νίκη και σε όλα τα καινούργια παιδιά του Grid! Είμαι εδώ για την ομάδα για τα μαθηματικά! Η McLaren ας τρέμει...
"People never change. They just become more of who they really are." -Dr.House

Άβαταρ μέλους
Fugitiv3R
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Re: 17 Μεξικό

Δημοσίευση από Fugitiv3R » Τρί Μάιος 22, 2018 9:45 pm

Qualifying: Γιοκ.... λόγω ποινής.

Race: Ένας αγώνας που παρά το φαινομενικά "μέτριο" αποτέλεσμα τον ευχαριστήθηκα πάρα πολύ. Είχα καλό ρυθμό από τις δοκιμές ακόμα, ίσως όχι τόσο ώστε να μπορέσω να απειλήσω τους 3 πρώτους. Εκκίνηση από το τέλος (περίπου) του grid προσεκτικά, χωρίς να πιέσω για ιδιαίτερες προσπεράσεις και να κρατήσω όσο το δυνατόν περισσότερο καύσιμο. Επίσης είχα στο νου μου να μην καταστρέψω τον αγώνα στο κατασκευαστών που εξελίσσεται ανάμεσα σε Renault και McLaren, κυρίως του Ζαλογιάννη που εκκινούσε από πίσω μου. Από εκεί κι έπειτα ήταν μια διαρκής μάχη για ανέλιξη στην κατάταξη, κυρίως εξοικονομώντας καύσιμο για το τέλος του αγώνα. Η μάχη από τα παλιά ήταν αυτή που μου κράτησε ζωντανό το ενδιαφέρον για σχεδόν όλο τον αγώνα. Μάχη με τα χρονόμετρα αλλά πολύ πιεστική. Ένα λάθος κάπου στη μέση του αγώνα μου που μου κόστισε 3 δευτερόλεπτα ήταν το καθοριστικό σημείο του αγώνα μου και μπορεί και του Λευτέρη. Καθώς αν πίεζα πιο νωρίς, όχι ότι θα παιρνούσα απαραίτητα αλλά μπορεί να ήταν πιο κοντά στον Μουζαΐδη και να έπαιρνε την τρίτη θέση όπως ανέφερε. Μπράβο Λευτέρη, άσχετα με το αποτέλεσμα το ευχαριστήθηκα δεόντως. Και όπως σου είπα και στο TS, όχι, δεν είχα σκοπό να κρατηθώ πίσω σου για το κατασκευαστών που κυνηγάτε. Ήθελα να περάσω και έμεινες μπροστά με το σπαθί σου. Μπράβο και στον Ζαλογιάννη που έδειξε το απαραίτητο μυαλό αυτήν τη φορά για να πάρει τη νίκη! Και βέβαια μπράβο και στα καινούρια παιδιά που τα πρώτα δείγματα είναι σαφώς καλά και θα μας προβληματίσουν με την καλή έννοια του χρόνου στις πίστες.

Τέλος, μπράβο στον Αντώνη για την πολύ καλή προσαρμογή στα δεδομένα της F1 και στον Κώστα που ήταν εκεί για να μας βοηθήσει με τους υπολογισμούς.

Α, και ένα τελευταίο "μπράβο" στον Μουζαΐδη.... :mallet
"Τελικά η πραγματικότητα είναι η υποκειμενική αντίληψη των πραγμάτων και ο καθένας ζει μέσα σε αυτήν που του αρμόζει"

Άβαταρ μέλους
Silkman
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Re: 17 Μεξικό

Δημοσίευση από Silkman » Τετ Μάιος 23, 2018 11:19 am

Fugitiv3R έγραψε:
Τρί Μάιος 22, 2018 9:45 pm
Α, και ένα τελευταίο "μπράβο" στον Μουζαΐδη.... :mallet
Κλαίω!..... :lol :lol :lol :lol :lol :lol
All right!!... Τhey're on our left, they're on our right, they're in front of us, they're behind us... they can't get away this time!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ferrari”