AUSTRALIAN GP

1. Λευτέρης Αξιώτης
2. Γιώργος Ζαλογιάννης
Απάντηση
georgezalo

AUSTRALIAN GP

Δημοσίευση από georgezalo » Πέμ Οκτ 05, 2017 5:09 am

1os αγώνας της σεζόν ανάμεικτα συναισθήματα όσον αφορά τ αποτέλεσμα!Δοκιμαστικά λίγο φοβισμένα για να με αρκετή προσοχή ως προς τα όρια της πίστας! Καλή θέση στην εκκίνηση αλλααααα κάκιστη εκκίνηση με αποτέλεσμα να στριμωχτω στην πρώτη στροφή χάνοντας αρκετές θέσεις !Η συνέχεια αγώνας υπομονής στο πρώτο στιντ,συνεχή ενημέρωση με τον pit manager μου και Πιτ αν δ κάνω λάθος στο 18!Η συνέχεια ήταν ss και τέρμα γκάζι πολύ καλό ρυθμό στο οποίο μαζεύα τ διαφορά από την Αμπατζιδη ώσπου μια toro rosso είχε διαφορετική άποψη όσον αφορά τις μπλε σημαίες !!Τελος ένα λάθος μεγάλο μου κόστισε κάτι καλύτερο από τ θέση 7!! Στου βαθμούς και οι δυο mclaren !!Καλη δουλειά και από τον team m8 μου που μετά το τέλος του αγώνα καταλάβαμε τα προβλήματα που έχουμε! Εξαιρετικός και ο pit manager μου σε ότι πληροφορία και αν χρειάστηκα !! Πάμε με νέα δεδομένα στην Κίνα για να πιάσουμε τους μπροστά!!

Άβαταρ μέλους
Silkman
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Re: AUSTRALIAN GP

Δημοσίευση από Silkman » Πέμ Οκτ 05, 2017 12:48 pm

Να μην πω τα κλασικά ότι δεν ύπηρξε ουσιαστικός χρόνος δοκιμών. Να πώ ότι δεδομένου το πόσες δοκιμες εκανε το grid μια χαρά θεωρώ ότι τα πήγα. Ατομικά όμως και όχι ομαδικά.

Q: Πέρασα τελικά στη 10αδα, ας πρόσεχαν οι μπροστινοί να κάνουν γύρο εντός ορίων. Εκκινηση απο την 8η θεση.

R: Μπροστά μου ακριβώς στο grid μια Mclaren με το κρανος του ακατανόμαστου. Ε δεν υπήρχε περίπτωση. Δεν εχω ξανακαρφώσει τοσο πολυ τα μάτια μου στα κοκκινα φωτα. Εκκίνηση εκσφενδόνιση Mika Hakkinen απο το grid με το που σβησανε και περναω απο διπλα του, χαιρετάω και τον αφήνω στους καθρέφτες. Θα μπορούσε να λήξει εκει κι ολας ο αγώνας για μένα, το παρακάτω δεν χρειαζότανε. Κακος υπολογισμος απο μενα στη συνεχεια καθως στον καθρεφτη φαινοταν οτι οριακα εχω περασει απο την αεροτομη της Sauber του Φάκη και κοβω αποτομα δεξια να κλεισω γραμμη και ακουμπησαμε με τον πισω τροχο μου ευτυχως οι εμπειριες μας μιλησαν και τα κρατησαμε. Πλακωμα στα φρενα πανικου μετα την αποσταθεροποιηση του μονοθεσιου και ευτυχως οι γυρω γυρω το πηραν γραμμη και το σωσαμε ολοι. Μπραβο! Μετα την Κ1 και για πολυ ωρα 5ος.

Εξαιρετικη προσπεραση απο Μουζαιδη στο γρηγορο S και ΟΧΙ δεν συνεναισα καθολου εκει παρολο που μπορει να του φανηκε ετσι. Την πηρε απο μενα με το ζορι. Πολυ ωραιοι και οι δυο μας. Και καλα παιδια πανω απο ολα.

Οταν εφτασε και ο Αμπατζιδης δεν αντισταθηκα καθολου επρεπε να επαναφερω την καταναλωση εκει που επρεπε. Μετα κλασσικη μαχη με Ιορδανη μεσα στο δευτερολεπτο μεχρι που φτασαμε τον Σακαλη και εκει μετα απο πολλα χρονια εκανα μια προσπεραση στην Κ1 πιο απαιτητικη απο οτι ειναι του στυλ μου. Την πηρα τη θεση δηλαδη του στυλ τωρα θελω να περασω, περνάω. Ακουμπησαμε λιγο αλλα τιποτα το φοβερο απλα λιγο τσαμπουκαλιδικη για το δικο μου στυλ. Στην πορεια τον Ιορδανη τον πηραν οι εξωγηινοι και δεν ειχα κατι κοντα μου για μαχη. Μεχρι που ηρθε ο Νικολαου στο τελος να μου γεμισει κιτρινα και τους δυο καθρεφτες, δοκιμασε σε διαφορα σημεια και εκλεισε ο αγωνας με μια ωραια μαχη για αρκετους γυρους και οχι βαρετα. Ωραιος Νικο!

Απο εκει και περα η 9η θεση δεν ειναι καθολου αντιπροσωπευτικη. Ειναι καθαρα ευθυνη του Pit Manager. Για αρχη ενω ειμαι στην 5η θεση και μπροστα απο το 2ο μονοθεσιο της ομαδας και με πεντακαθαρο δρομο μπροστα μου, με βαζει στα πιτ. Μονο και μονο για να βγω σε κινηση χάνοντας πολύτιμο χρόνο και μετα απο δυο γυρους φωναζει το 2ο μονοθεσιο μεσα και το βγαζει μπροστα μου και αυτό αλλά και τη Ferrari του Ιορδάνη!!!!! Στην ουσια δηλαδη μπηκα εχοντας δυο Ferrari πισω μου, μια κανονικη και μια μεταμφιεσμενη σε Μακλαρεν, και βγήκα πίσω απο 2 Ferrari!!!!

Και στο τελος παει και μου βαζει την Soft. Για ποιο λογο soft? Ειχαμε πει οτι αυτη η στρατηγικη ειναι για τον Νο2 οδηγο.
Ηδη εχω ραντεβου με την διοικηση της ομαδας στο Woking το Σαββατο και θα μιλησω για αυτα τα σοβαρα θεματα.

Ενα μπραβο ομως θα του το πω γιατι τουλαχιστον κερδισε τον Αυξεντιου στη στρατηγικη και κρατησαμε πισω μας το Νικολα.

Μπραβο σε ολους, θα φαμε τα νυχια μας φετος απο την αγωνια, καποιοι πρεπει να δουλεψετε και αλλο για να αποφευγουμε χαζοσυμβαντα, και ειλικρινα παρτε το χαμπαρι...οι Pit Managers εχουν το δικο τους πρωταθλημα και απο αυτο θα κριθει και το πρωταθλημα πολλων οδηγων. Give them the credit they deserve!
All right!!... Τhey're on our left, they're on our right, they're in front of us, they're behind us... they can't get away this time!

Απάντηση

Επιστροφή στο “McLaren”