Hungarian gp

1. Λευτέρης Αξιώτης
2. Γιώργος Ζαλογιάννης
Άβαταρ μέλους
Silkman
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Re: Hungarian gp

Δημοσίευση από Silkman » Τρί Φεβ 06, 2018 12:32 pm

Eπιτέλους να γράψω κι εγω καμιά γραμμή. Ουτε για αυτο δεν εχω χρονο....

Στο Quali εστιασαμε στον Νικολα και με τi γομα θα κανει χρονο. Οταν ειδαμε soft αποφασισαμε να παμε με Medium, να μπω 10αδα και επειτα ελπιζαμε να εκκινησω μπροστα του και απλα να τον κραταω πισω ωστε η στρατηγικη να ειναι με το μερος μου. Στο 2ο quali με τα supersoft ο xρονος δεν βγηκε δυστυχώς. Το χρόνο του Νίκολα δεν θα τον έπιανα ουτως ή αλλως, αλλά καλά ηταν να ημουν πιο κοντά και όχι 8ος.

Ακόμα μια ιδανική εκκίνηση και βρέθηκα 5ος μετά την κ2. Απο εκει και μετά δεν υπήρχε κανενας λόγος να πιέσω να πιάσω το Σταύρο γιατι ειχε πιο γρήγορο ρυθμό. Οπότε back off και κράτα πίσω όλους τους "μαλακούς" και όλους του "πολύ μαλακούς" και όλα θα πάνε καλά. Αισθανόμουν πολύ άνετο το μονοθέσιο, δεν πίεσα πουθένα παρά μονο στο τέλος της ευθείας οταν οι αλλοι άνοιγαν DRS και διατηρούσα κάυσιμο για το τέλος. Πραγματικά το διασκέδασα και μου θύμισε εποχές που μπάιναμε ολοι μαζι για practice και σας εβαζα πισω να δοκιμασετε να περάσετε.

Ολα πηγαιναν εξαιρετικά μέχρι που άρχισαν τα ακουμπήματα απο πίσω απο Νικόλα και μια φορά απο Σπύρο. Για τους θεάτες και για τους ίδιους αυτές οι επαφές ειναι αστείες, αλλά λυπάμαι δεν είναι έτσι. Δεν οδηγάμε GT αυτοκίνητα που την σηκώνουν την μικροεπαφή. Οι αναρτήσεις πίσω κιτρίνισαν. Και όταν κιτρινίζουν κάτι σημαίνει. Δεν κιτρινίζουν για το χαβαλέ τους. Απλά στράβωσαν και έκ τοτε το φρενάρισμα που δεν μπορούσε να το "πάρει" κανεις απο οσους δοκίμασαν, αλλά και η επιτάχυνση πηγαν περίπατο. Έτσι πέρασε και ο Βασίλης και ολοι οι υπολοιποι που δεν μπορουσαν να περασουν μεχρι τον 11ο γύρο.
Συνέχισα παντως, μπηκα πιτ, πατησα space να μην διορθωσουν τη ζημια αφου δεν φτιαχνοταν και ολα τελειωσαν με τη συγκρουση με τον Σπυρο. Ξενερα για 2ο συνεχόμενο αγωνα.

Για τα του Βασιλη και Γιωργου να πω κι εγω τη γνωμη μου αφου αφορα τη Mclaren. Eδω την ειπε ο Θανασης και ο Κωστας να μην την πω εγω;

Η γνωμη μου λοιπόν είναι ότι όταν βλεπεις ξαφνικα κάποιον να κανει δηλωσεις που σε αφορουν....δεν ειναι απο το πουθενα και οχι δεν του κατεβηκαν απο το πουθενα στο μυαλο οπως ειπε ο Βασιλης. Το πρωτο πραγμα που θα πρεπει να κανει ο καθε ενας μας ειναι να κατσει να σκεφτει τι μπορει να προκαλεσε αυτες τις δηλωσεις και οχι οτι του κατεβηκαν πραγματα απο το μυαλο, ούτε οτι καταβαλησε καλαμι. Καλα ειναι να κοιταμε τι γραφουμε μηπως ειμαστε πρωτοι που ειτε "μειωνουμε" τους αλλους είτε γράφουμε ανακρίβειες που περιγράφουν καποιο άλλο αγώνα.

Ενδεικτικα για την Ουγγαρια ο Βασίλης δήλωσε:
"....Λίγο με τον Λευτέρη δυσκολεύτηκα αλλά βρήκα τρόπο και πέρασα (με λίγη βοήθεια της τύχης)...'

Κατα την δικη μου οπτικη γωνια ο Βασιλης με την πιο μαλακη απο ολες τις διαθεσιμες γομες οταν με εφτασε εμεινε πισω μου για 3ς γυρους, και οχι κολλημενος ολη την ωρα αλλα σε συγκεριμενα σημεια της πιστας. Και να πεις οτι δεν δοκιμασε προσπεραση; Δοκιμασε και πολυ δυνατα και καθαρα μαλιστα, αλλα δεν βγηκε. Περασε στον 11ο γυρο οταν απο τις ζημιες που ειχα πισω το αμαξι ειχε παψει εδω και ωρα να φρεναρει το ιδιο και μου εφυγε. Για αυτη την αλλαγη στην κατάταξη ο Βασιλης κατα τη δικη του οπτικη γωνια εγραψε οτι "βρηκε τροπο και περασε" και σε παρενθεση με λιγη βοηθεια της τυχης.

Κατα τη δικη μου οπτικη γωνια δεν βρηκε τροπο να περασει. Τον εψαξε, αλλα μεχρι τον 11ο γυρο δεν ειχε βρει τροπο. Εγω εχασα τον ελεγχο και περασε και αυτο χαρακτηριστικε από το Βασίλη ως "λιγη βοηθεια της τυχης". Η "πολλη βοηθεια της τυχης" ποια θα ηταν δηλαδή; Να εξαϋλωθώ;

Και συνεχίζει στο τέλος των δηλώσεων για να κλεισει λέγοντας:
«Κρίμα γιατί θα πάλευα για το βάθρο σήμερα…. Η στρατηγική πήγαινε τέλεια και ήμουν έτοιμος να κάνω το undercut στα παιδιά που μόλις είχα προσπεράσει.»
Η δική μου οπτική γωνία είναι ότι θα μπορούσε φυσικά, αλλά μέχρι και τον 11ο γύρο δεν υπήρξε κάποιο στοιχείο που να το δείχνει αυτό. Όταν για 3ς γυρους εισαι κολλημενος σε ορισμενα σημεια πισω από τον 5ο που φοραει την πιο σκληρη γομα από τις διαθεσιμες σε σχεση με εσενα και ο 4ος ο 3ος, ο 2ος ο 1ος είναι ετοιμοι ηδη για το πρωτο πιτ και εσυ εισαι ακομα κολλημενος….. ε δεν φαινεται μεχρι εκεινη τη στιγμη και πολύ ορατο το podium. Μπορει να το επαιρνες και ανετα, δεν διαφωνω καθολου,…αλλα μεχρι τη στιγμη που εγκατεληψες τα δεδομενα δεν δειχνανε ακομα Podium.

Και επειτα αναφερει ότι θα εβγαζε πολύ ρυθμο όταν ξεμπερδεψε με το τρενακι. Κατά τη δικη μου οπτικη γωνια δεν ειχε ξεμπερδεψει με το τρενακι και δεν ξεμπερδεψε ποτε με το τρενακι. Αφενος μολι το περασε τσακιστηκε, αφετερου προφανως και δεν ηξερε τι εκανε το τρενακι.

Γιατι ο κάθε ενας θα ερθει και θα ισχυρισθει για παραδειγμα ότι ο Βασιλης εμεινε κολλημενος πισω από τα medium χωρις να πιεζει και χωρις να τρωει καυσιμο και θα πιεζε μετα όταν ειχε αδειο δρομο μπροστα, θα εβγαζε τρελλο ρυθμο και θα εξαφανιζοταν.

Τα δεδομενα όμως από το λογκ λενε ότι μεχρι και τον 10ο γυρο (τον 11 δεν το βαζω γιατι δεν τον ολοκληρωσα) ο Βασιλης με τα supersoft ειχε διαθεσιμο 84,7% καυσιμο για το υπολοιπο του αγωνα. Το ιδιο ακριβως όμως ειχε και ο Ιορδανης με τα σοφτ που ηταν στο τελος του τρενου, 84,3% ο Νικολαου με τη σοφτ, 84,3% με σουπερσοφτ ο Σπυρος και 84,7% με medium o Αξιωτης.

Επομενως αν πρεπει να δεχτουμε ότι ο Βασιλης δεν πιεζε με τα σουπερσοφτ και κρατουσε καυσιμο για να πιεσει σε καθαρο δρομο, τοτε το ιδιο δεν ισχυει και για τους υπολοιπους του τρενου και ειδικα για αυτους που ηταν με medium και soft και ειχαν αναλωσει ακριβως τα ιδια λιτρα με τον Βασιλη που ειχε σουπερ σοφτ?

Eπομενως κατά τη δικη μου αποψη ακομα και όταν περασε δεν ειχε ξεμπερδεψει ακομα με τον παραγοντα τρενο αφου τα περισσοτερα βαγονια ηταν σε εντελως διαφορετικη στρατηγικη και με παρομοια η ιδια καταναλωση καυσιμου.

Συμπερασμα:
Κανετε δηλωσεις; Κανουμε δηλωσεις. Δεν υπαρχει κανενας λογος να ανοιγει διαλογος όταν ο κάθε ενας το βλεπει από την δικη του οπτικη γωνια. Οπως γραφουμε διθυραμβικα σχολια για τις επιδοσης του οποιουδηποτε Βασιλη, ετσι θα γραψουμε και διαφορετικη και καθετη αποψη οταν διαφωνουμε με κατι. Και κανεις δεν εχει σκοπο να μειωσει κανενα. Ουτε ο Γιωργος εχει σκοπο να σε μειωσει όταν λεει δεν θα τον εφτανες ποτέ, ουτε εσυ εχεις σκοπο να μειωσεις όταν λες δυσκολευτηκα λιγο με το Λευτερη.
Είναι η δικη σου οπτικη γωνια, είναι η δικη μου οπτικη γωνια είναι του Γιωργου κ.ο.κ

Ο Γιωργος εγραψε τη δικη του αποψη και ακολουθησαν εντελώς με εντελώς ακυρα σχολια και προσβλητικά σχόλια για καλαμια και οδηγικη υποβαθμιση και ξεκαβαλλα και καποιος τριτος δαχτυλος. Η γνωμη του ηταν οτι δεν θα τον εφτανες ποτε, οπως η δικη σου γνωμη στην Αγγλια ηταν οτι εχασες μια νικη...
Ηρθε κανεις να σου γραψει ξεκαβαλλα;
Ως Mclaren δεν εχουμε τιποτα με το Βασιλη και με κανενα Βασιλη για να τελειωνει το θεμα. Στην πιστα εχουμε πολλα να χωρισουμε με τον καθε Βασιλη, αλλα μεχρι εκει. Εκει αναφερθηκαν ολες οι δηλωσεις, και του Γιωργου και οι δικες μου. Στο αγωνιστικο κομματι και οχι σε καλαμια και δηθεν τριτους. Καλα ειναι να μενετε κι εσεις στα αγωνιστικα κομματια. Οταν γραφουμε μπραβο Βασιλη...το εννοουμε...οταν γραφουμε οτι δεν θα μας εφτανες, παλι το εννοουμε. Αλλα καλαμια και αλλες τετοια ατοπήματα δεν γραφουμε.

Ο Βασιλης ειναι σφεντονα φετος, αδιαμφισβητητα αλλα σε αυτους τους δυο αγωνες που αναφερθηκαμε εχουμε εντελως διαφορετικη αποψη απο τη δικη του.
End of story.

Επομενο θεμα:
ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΝΑ ΦΩΝΑΖΕΤΕ ΤΑ ΣΟΙΑ ΣΑΣ ΝΑ ΣΑΣ ΨΗΦΙΣΟΥΝ ΓΙΑ DRIVER OF THE DAY!
Δεν εχει νοημα να πω ονοματα και ποιος το εχει κανει γιατι κανεις δεν θα το παραδεχτει. Μονο ΕΝΑΣ ειχε τα κοχόνες και το παραδεχτηκε και σε αυτό του βγαζω το καπελο και υποκλινομαι.

ΑΛΛΑ….κόφτε το! :behave :behave

Αφηστε το Driver of the Day να βγαινει από τους οδηγους, εμας δηλαδη, και από τον κοσμο που το παρακολουθει στα live.
Δεν καταλαβαινετε ότι δεν εχει νοημα ετσι να υπαρχει η ψηφοφορια;

Εάν μοιραζαμε καποια τιμονιερα μαζι με το Dod να φωναζα κι εγω το σοι μου και φωναχτε το κι εσεις. Εκει θα το καταλαβω. Αλλα σε ένα ατυπο τιτλο που κανεις δεν θα τον θυμαται μεχρι το τελος της σεζον ποιος ο λογος ρε παιδια;

Και όχι το θεμα δεν εγειρεται γιατι o Λευτερης κοντεψε ή κοντευει να βγει Dod στην Ουγγαρια και το χανει.

Απλα είναι η 2η φορα που γινεται με τοσο κραυγαλεο τροπο και άλλες δυο φορες που κοντεψε να αλλοιωσει το τελικο αποτελεσμα το σοι καποιου αλλα ευτυχως δεν αλλοιωθηκε.
Μπορω να φωναξω τωρα φιλους και σοι και να «Τελειωσω» το dod για την Ουγγαρια χτες. Αυτό είναι το θεμα;

Σε κάθε αγωνα, το ξερετε καλα οσοι ασχολειστε, εχω τουλαχιστον 12 ατομα από την εταιρεια που βλεπουν τα live μας. Ναι, 12 σταθερα πορωμενα ατομα. Ειδατε ποτε σε κάθε αγωνα να εχω 12 ψηφους πχ; Ουτε καν!

Και οσοι εχετε fb θα εχετε δει σιγουρα σχολια φιλων μου στον τοιχο μου ή στον τοιχο της axion να με ΚΡΑΖΟΥΝ για τα αποτελεσματα μου. Δεν ειδατε όμως τον Αξιωτη σε κάθε αγωνα να εχει πανω από 2 ψηφους.

Επισης επειδη ακουστηκε και αυτό. Το κριτηριο για να βγει Dod είναι καθαρα οι ψηφοι των οδηγων και οι ψηφοι των θεατων και το τι ειδαν και τις τους αρεσε και τους ξεσηκωσε. Τι θεωρησαν αθλο, τι αστειο, τι θεαματικο. Όχι το αν τερματισε καποιος ή δεν τερματισε. Αλλιως θα λεγοταν Driver of the day of those who finished the race.

Δεν γινεται ως οδηγοι να ειμαστε κρινομενοι…και ταυτοχρονα κριτες για το ποιος πρεπει να βγει driver of the day. Κριτης και κρινομενος μαζι μονο στην Ελλαδα.
Και με χαλαει γιατι ολη η axion, σε όλα της τα κομματια εχει κανονες και αρχες και προσπαθει και τα καταφερνει να υπαρχει αξιοκρατια. Από το συστημα επιλογης ομαδων μεχρι και την επιβολη ποινων.

Και παμε σε μια ψηφοφορια και λειτουργουμε με την παθογενεια του ελληνικου δημοσιου;
Ελεος ρε παιδια…

Και να πω ότι αυτοι οι φιλοι-γνωστοι που πατε και τους λετε να σας ψηφισουν ότι βλεπανε και το λαιβ…παει στα κομματια. Αλλά ουτε καν ανοιγουν το λαιβ να τρεχει…
Αν σας εβλεπαν αυτοι οι Out of nowhere 20φευγα που σας ψηφισαν τοτε θα ειχαμε κοινο στα live ανω των 70 ατομων με βαση προγηουμενς ψηφοφοριες και νουμερα που καταγραφηκαν…

Την επομενη φορα που θα παρατηρησω τετοια μαζικη αλλοιωση στην ψηφοφορια για το driver of the day ειλικρινα θα την ακυρωσω την ενοτητα και θα βαλουμε κατι άλλο….πχ:
Μεσα στο ευρω ή εξω από το ευρω??
Σας θυμίζει κατι;......................................................και ότι κι αν ψηφισετε θα βγαζω το αναποδο αποτελεσμα να δω αν θα σας αρεσει ή αν θα συνειδητοποιήσετε ότι αυτο που κανετε δεν διαφερει απο αυτο που σιγουρα κραξατε...

Μην αρχισετε τα εγω δεν το εκανα ο άλλος δεν το εκανε…γιατι ξερω καλα και με νουμερα ποιοι το κανανε.

Period!
All right!!... Τhey're on our left, they're on our right, they're in front of us, they're behind us... they can't get away this time!

Απάντηση

Επιστροφή στο “McLaren”