Singapore GP

1. Λευτέρης Αξιώτης
2. Γιώργος Ζαλογιάννης
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Silkman
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Singapore GP

Δημοσίευση από Silkman » Τετ Μαρ 21, 2018 11:48 am

Ένας αγώνας επιτελους που δεν με σπάσανε. Αν και η προσπάθεια έγινε πάλι... :fimotro

Απορούσα με τους χρόνους μου στο Quali αλλα λυθηκε το μυστήριο οταν διαπίστωσα οτι δεν άλλαξα ουτε mixture ουτε boost. :headtowall

Ακόμα μια εκκινηση καλή και με τον Ιορδανη να αναπηδάει στο αριστερο apex και να στέλνει το Γιούργαλη εκτός δεξιά, βρέθηκα στην 5η θέση. Πολύ αυτοπεποίθηση με το στήσιμο και για πρώτη φορά στη Σιγκαπουρη δεν φοβόμουν οτι μπορει να μου φύγει κάπου.

Εμεινα πισω απο τον Ιορδανη σε αποσταση ελέγχου και ο αγωνας και των δυονών μας επρεπε να ηταν εντελως αλλιως με βαση τα οσα εβλεπα εκεινη τη στιγμη. Οι χρονοι μας ηταν πολυ καλοι με αυτη τη γομα, η στρατηγικη μας απο οτι διαφαινοταν θα μας εδινε πλεονεκτημα...αλλα τα εκανε σαλατα μόνος του...και εμενα στο πιο κρισιμο σημειο με επισκεφτηκε κατι που ΚΑΘΕ Γ@ΜΗΜΕΝΟ ΧΡΟΝΟ με επισκεπτεται.

Απομενει ενα πιτ και εχω πισω τον Ιορδανη στα 14 δευτερα και ειναι ωρα να πιεσω για να βγω μπροστα του μετα το τελευταιο πιτ ή έστω οριακα πισω του. Και τοτε...ηρθε η κλασσικη Κράμπα στο ποδι του φρένου. Κυριολεκτικα το παρκαρα σχεδον και αρχισα να τραβαω το ποδι μπας και φτιαξει....αλλα τι να το κανεις..τα 14 δευτερα εγιναν μηδεν.

Η ατυχια δεν εχει τελειωμο φετος...
Η μηπως οχι;...εκει που πηγαινα για την 6η θεση ηρθε κι αλλο λαθος απο τον Ιορδανη και βρεθηκα 5ος, ο Σταυρος τα ειχε κανει σαλατα με τη στρατηγικη του και τελικα βρεθηκα στην 4η θεση.
Θεωρω πως αν δεν ηταν η κραμπα θα ειχα αβανταζ εναντι και του teammate μου. Απο την αλλη...ευτυχως δεν συναντηθηκαμε αυτη τη φορα :lol

Τελος θελω να πω το εξης και να αναφερθω και σε Βασιλη Αμπατζιδη και Νικολα Νικολαου.
Εστιαστε το practice σας σε μαχες.
Ειστε γρηγοροι, δεν το συζηταμε, αλλα οσες φορες χρειαστηκε να προσπαθησει ο Νικολας να με περασει Ουγγαρια...ειχαμε επαφη. Δοκιμασε στο Βελγιο να περασει τον Ιορδανη..επαφη. Στη Σιγκαπουρη νομιζω το Μακη, επαφη.
Στη Σιγκαπουρη δεν θα εμπαινα για πιτ. Αλλα με το Βασιλη να σκαει πισω μου σε ενα σημειο που δεν προβλεπεται να σκας πανω στον αλλον, εκατσα ενα μονο γυρο ακομα εξω και στο τελος ανοιξα γραμμη να περασει γιατι εβλεπα οτι ο μικρος δεν εχει υπομονη.

Χωρις ιχνος παρεξηγησης, για καλο το λεω.
Σας παρατηρω ΟΛΟΥΣ απο την αρχη της σεζον και ξερω και τι εξελιξη εχετε, αλλα και που υστερειται.

Δουλεψτε το αυτο το κομματι της υπομονης και της ΑΠΟΔΟΧΗΣ οτι οκ...δεν μπορω να τον περασω τον ταδε...θα μεινω πισω δεν εχω αλλη επιλογη.

ΤΟΝΙΖΩ ΟΤΙ: Σε καμια περιπτωση δεν ειστε στην κατηγορια του επικινδυνου οδηγου για να μην παρεξηγηθω. Και εχετε δωσει και εντυπωσιακες και καθαρες μαχες. ΑΛΛΑ το βλεπω οτι χανετε την υπομονη σας πολλές φορές και εκει γινονται λαθη τα οποια καλλιστα θα μπορουσατε να αποφυγετε.
Τωρα θα μου πειτε με ποιον να το δουλεψω αφου δεν πατανε στον σερβερ να κανουν practice και αλλοι.....
Ε σε αυτο..δεν μπορω να πω κατι.. τουλαχιστον οχι ακομα...
All right!!... Τhey're on our left, they're on our right, they're in front of us, they're behind us... they can't get away this time!

Άβαταρ μέλους
Vasilis Ampatzidis

Re: Singapore GP

Δημοσίευση από Vasilis Ampatzidis » Τετ Μαρ 21, 2018 12:07 pm

Λευτερη εχεις δικιο για αυτο που λες. Εγω σου το ειπα κιολας 100% δικο μου φταιξιμο, πανω στο αγχος της μαχης που ειχα κολλημενο πισω μου τον Αδαμο τα εχασα ολα στο συγκεκριμενο σημειο αλλα στην επομενη μαχη που ειχα μετα με τον Ιορδανη εκανα αυτο που επρεπε (πιεσα, χωρις επαφη και εφοσον εβλεπα οτι στις ευθειες δεν τον εφτανα περιμενα να μπει).

Ειδικα στην Σιγκαπουρη, εκανα φετος τον πιο συγκεντρωμενο αγωνα της ζωης μου. Ακομα και απο το Μονακο. Απλα οπως λες και μονος σου, δεν μπορω να το δουλεψω και πολυ στις προπονησεις οταν πλεον ο καθενας μπαινει offline ή εχει το δικο του προγραμμα κτλπ. Μονο με τον Σακη εκανα προπονηση σαν επιτηθεμενος. Οι μονοι που πετυχα στον σερβερ ηταν ο Ζαλογιαννης, ο Γαλανοματης με τον οποιο επαιξα αμυνα και οσες φορες μπηκα εγω ηταν και ο team mate μου με τον οποιο επαιξα επιθεση. Που αν τον ρωτησεις ημουν συνεχεια κολλημενος πισω του και δεν ειχαμε την παραμικρη επαφη οσο τον πιεζα. Εγω προσωπικα προσπαθω οσο πιο πολυ μπορω να βελτιωθω οσο τρεχω, και μακαρι να μην ειχα το προβλημα με το ιντερνετ που με αναγκασε να εγκαταλειψω και να χτυπησω με τον Μακη. Αυτα.
#FernandoAlonso14

Άβαταρ μέλους
Nicolas Nicolaou
Επικοινωνία:

Re: Singapore GP

Δημοσίευση από Nicolas Nicolaou » Πέμ Μαρ 22, 2018 7:30 am

Έχεις δίκαιο Λευτέρη για εμένα...νομίζω ξέρω τι φταίει...κάτι στο σεταπ που άλλαξα...γιατί πιο πριν ή και περσυ δεν είχα τέτοια θέματα από ότι θυμάμαι τουλάχιστον...στη φάση με το Μάκη στην Σιγκαπούρη να πω ότι στον προηγούμενο γύρο ο Μάκης είχε μια έξοδο από την πίστα λίγο πριν την γέφυρα...το έβαλε στην πίστα οριακά μπροστά μου...εκεί έμεινα λίγο επιφυλακτικά πίσω του περιμένοντας να δω αν θα μπει για πιτ θεωρώντας ότι ίσως έχει ζημιά...δεν μπήκε και συνέχισε και εγώ από πίσω και πίσω μου ο Ζαλογιάννης...στο σημείο που έγινε το συμβάν τον είδα ότι πήγε πολύ ανοικτά στην στροφή και θεώρησα ότι μας είδε από πίσω που κάναμε μάχη με Ζαλογιάννη και λέω ίσως έχει και κάποια μικροζημιά στην ανάρτηση και μας αφήνει να περάσουμε και βούτηξα εκεί...λάθος κατάλαβα τέρμα φρένα να τον αποφύγω και κτύπησα στον τοίχο..ευτυχώς με απέφυγε ο Ζαλογιάννης από πίσω....έκανα το τραγικό λάθος να βάλω όπισθεν χωρίς να κοιτάξω αν ερχόταν κάποιος...ο κάποιος όμως υπήρχε και ήταν ο Φάκης δυστυχώς....

Απάντηση

Επιστροφή στο “McLaren”