Cirquit de Barcelona-Catalunya

#05: Αριστομένης Πανόπουλος
#06: Θάνος Κελεμπέκας
#07: Μάνος Μουντζουγιάννης
#08: Αλέξανδρος Πατούρας
Pit Manager: Σταύρος Μουζαΐδης
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Butterfly

Cirquit de Barcelona-Catalunya

Δημοσίευση από Butterfly » Παρ Οκτ 13, 2017 3:55 pm

Πρώτος αγώνας της χρονιάς για όλους και ο στόχος για τους 3 από τους 4 οδηγούς που συμμετείχαν σ'αυτόν τον αγώνα με την ομάδα της Monster Energy Racing Team ήταν ξεκάθαρα ο τερματισμός και η συλλογή δεδομένων για την συνέχεια του πρωταθλήματος.
Στα χρονομετρημένα τώρα,το αποτέλεσμα μας δικαίωσε μιας και το αυτοκίνητο ήταν στημένο έτσι ώστε,θυσιάζοντας κάποιο χρόνο εδώ,να δώσει στους οδηγούς την ευκαιρία να οδηγήσουν σταθερά κατά την διάρκεια όλου του αγώνα και να εξοικονομούν λάστιχο προκειμένου να επιτεθούν στο τέλος του. P2-P7-P12 από τους 21 συμμετέχοντες!
Καθαρή εκκίνηση,παραδόξως για πρώτο αγώνα με 22 νέους συμμετέχοντες,οι οποίοι δεν γνωρίζονται καλά μεταξύ τους!ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΗ ΕΙΚΟΝΑ,ΜΠΡΑΒΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ!!! :beer
Με το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα είμαστε υπερ-ικανοποιημένοι από την νίκη του Θάνου και την 4η θέση του Αριστομένη,που άνετα θα ήταν 4η και στον 2ο αγώνα αλλά διαλέξαμε να παίξουμε το fairplay,αφού στην μάχη Μιτζάλης-Πανόπουλος,ο 2ος υπερέβαλε στην προσπάθεια του να τον προσπεράσει και ΙΣΩΣ έπαιξε κάπως unfair στον προ-τελευταίο γύρο!Ο Μάνος είχε κάποια θέματα τα οποία τον ταλαιπωρούσαν και στο practice,θέματα που έχουν να κάνουν με την ισορροπία του αυτοκινήτου και αυτό φάνηκε και στον αγώνα.
Στον δεύτερο αγώνα ο στόχος εξ'αρχής ήταν ξεκάθαρος.Damage Limitation και συγκομιδή βαθμών μιας και έφυγε το stress από τον πρώτο αγώνα και είδαμε όλοι ότι όντως το σχέδιο μας απέδιδε!Αυτό που έγινε στον 2ο αγώνα ήταν πέρα από κάθε αρχική μας προσδοκία!ΔΕΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΩ ΑΛΛΟ!!! :banana

Πολλά συγχαρητήρια στους 3 οδηγούς της ομάδας για την αξιοπρεπή πρώτη τους εμφάνισή,όπως και σε όλους όσους κατάφεραν και τερμάτισαν!
ΠΑΜΕ ΑΥΣΤΡΙΑΑ!
“A properly set up vehicle will usually push slightly on corner entry, be fairly neutral at the apex (STEADY STATE) and exhibit slight power over-steer on corner exit"

Άβαταρ μέλους
Manos

Δημοσίευση από Manos » Παρ Οκτ 13, 2017 7:10 pm

Πρωτος αγωνας της χρονιας!Οχι και το καλητερο ξεκινημα για εμενα!

Στο Q του πρωτου αγωνα μπορουσα να ειχα μπει στην δεκαδα,ημουν 2 δεκατα ταχυτερος απο τον καλητερο γυρο μου αλλα καποιος τρακαρε στο τελευταιο S και ανγκαστηκα να βγω εκτος!Ξεκινησα 12ος ομως πριν ακομα απο την εκκινηση μια επαφη στο formation lap μου στραβωσε καπως την πισω δεξια αναρτηση με αποτελεσμα οταν εκανα μια καλη εκκινηση,απο 12ος 8ος,πατησα τα φρενα αλλα εχασα το πισω μερος!Αναγκαστηκα αφησα τους παντες να με περασουν διοτι ηταν επικυνδινο να επιστρεψω στην πιστα!Απο την τελευταια θεση λοιπον στοχος η 10αδα!Ο ρυθμος,παρα την στραβωμενη αναρτηση, για 10αδα υπηρχε ομως στον 17 γυρο ειχα επαφη με αλλο αυτοκινητο κατεληξα εκτος πιστας εμεινα στασημος αλλα καποιος βγηκε εκτος και επεσε πανω μου!Χαμενη πισω αεροτομη και εγκαταληψη!

Στον 2ο αγωνα εκκινουσα 18ος και παλι στοχος η 10αδα!Προσπαθησα στις πρωτες στροφες να αποφυγω την οποιαδηποτε επαφη με τα αλλα αυτοκινητα!Τα καταφερα αλλα στην Κ4 καποιος εχασε τα φρενα επεσε πανω σε αλλο μονοθεσιο και σταματησαν μεσα στην πιστα ακριβως μπροστα μου!Δεν ειχα που να παω σταματησα αποτομα για να μην ρισκαρω επαφη με τα σταματημενα αυτοκινητα και......εγινε καραμπολα πισω μου με αποτελεσμα να χασω παλι πισω αεροτομη και εκτος αγωνα!
Σιγουρα οχι το καλυτερο ξεκινημα για εμενα αλλα στην ομαδα ειμαστε χαρουμενη με τις 2 νικες του Κελεμπεκα και την πολυ καλη αποδωση του Πανοπουλου!

Άβαταρ μέλους
Thanos Kele

Δημοσίευση από Thanos Kele » Παρ Οκτ 13, 2017 8:34 pm

Πρώτος αγώνας της χρονιας του GP3 και για μενα η πρωτη μου εμπειρια απο league racing!

Στο Q του πρωτου αγωνα καταφεραμε να κανουμε καποιους καλους γυρους ενας απο τους οποιους μας εφερε στην 2η θεση. Αν και θα μπορουσα να παρω την Pole αποσυγκεντρώθηκα λιγο απο τα debri που υπηρχαν στο τελευταιο sector με αποτελεσμα να βγουμε εκτως πιστας και να ακυρωθει ενας γυρος που πιθανα θα μας εδινε την Pole Position. Ωστοσο στο αγωνα καναμε μια καλη εκκινηση και καταφεραμε να παρουμε την πρωτοπορια του αγωνα απο την κ1. Συνεχισαμε ευκολα τον αγωνα μας χωρις προβληματα αν και στους 5 τελευταιους γυρους χρειαστηκε να κανουμε εξοικονομηση καυσιμων. Στο τελος ομως αυτο δεν μας εμποδισε απο το να παρουμε την πρωτη μας νικη στο πρωταθλημα του GP3!

Στον δευτερο αγωνα ξεκινησα 8ος εχωντας κερδισει τον πρωτο αγωνα. Στοχος μας σε αυτο τον αγωνα ηταν το top 5 και καποιο σιγουροι ποντοι. Απο τον πρωτο γυρο κιολας καταφεραμε να φτασουμε στην 3η θεση ωστοσο μια επαφη με τον Σπυρο μας κατεβασε παλι στην 8η θεση. Μετα απο καποια ενθαρυτικα λογια απο τον Pit Manager μου και πολλους γυρους πισω απο τον Παπαρινοπουλο στον 8ο γυρο εκμεταλευτηκαμε την μαχη του Παπαρινοπουλου με τον Μιτζαλη και ανεβηκαμε στην 5 θεση. Στον επομενο γυρο καναμε την κινηση στον Μιτζαλη! Αν και ειχαμε επαφη καταφεραμε να κερδισουμε την 4 θεση στον 9 γυρο. Με 7 γυρους να απομενουν ανεβηκα ευκολα στην 3η και 2η θεση μετα απο τα λαθη των Μποζινακη και Γιουργαλη. Στον 13ο γυρο καναμε το προσπερασμα στον Παπαδημητριου και πηραμε την πρωτοπορια του αγωνα με 4 γυρους να απομενουν. Πηραμε την νικη κανοντας το δυο στα δυο.

Ειμαι πολυ χαρουμενος για τις δυο συνεχομενες νικες μου καθως και για την διαφορα που εχω ηδη σχηματισει στο πρωταθλημα των οδηγων. Θα ηθελα επισης να σημειωσω το γεγονος οτι 2 μερες μετα τον αγωνα εγινα και επισημα Test Driver της Williams στην F1 κατι που δειχνει οτι η δουλεια που κανουμε φαινεται και εκτως του GP3! Ωστοσο κραταω χαμηλα τον πηχη για την Αυστρια καθως δεν ειναι απο τις αγαπημενες μου πιστες. Ωστοσο ανυπομωνω για το Αυστριακο GP καθως θα οδηγησω σαν να ξεκιναμε απο το 0 παλι!

Απάντηση

Επιστροφή στο “MONSTER ENERGY RACING TEAM”