Γενικες ερωτησεις

angelosxs

Γενικες ερωτησεις

Δημοσίευση από angelosxs » Κυρ Ιαν 07, 2018 7:12 pm

Καποιες ερωτησεις γιατι δεν εχω παρει μερος αλλη φορα σε τετοιου ειδους διοργανωση.
Στην εναρξη των χρονομετρημενων/αγωνα η θερμοκρασια,ανεμος,καιρος και κυριως η κατασταση της πιστας (πχ.clean,perfect for hotlap) κλπ. ποια θα ειναι?
Θα το ξερουμε νωριτερα η θα το φτιαχνετε εκεινη την στιγμη και θα το βλεπουμε μολις μπουμε στην πιστα?
Υψηλο ping ποσο θεωρειται? Εχθες ειχα 161 στον σερβερ και σημερα 155.

Άβαταρ μέλους
Schumi
Πρωταθλητής
Πρωταθλητής

Re: Γενικες ερωτησεις

Δημοσίευση από Schumi » Κυρ Ιαν 07, 2018 7:34 pm

angelosxs έγραψε:
Κυρ Ιαν 07, 2018 7:12 pm
Καποιες ερωτησεις γιατι δεν εχω παρει μερος αλλη φορα σε τετοιου ειδους διοργανωση.
Στην εναρξη των χρονομετρημενων/αγωνα η θερμοκρασια,ανεμος,καιρος και κυριως η κατασταση της πιστας (πχ.clean,perfect for hotlap) κλπ. ποια θα ειναι? Ολα θα σετάρονται οταν θα μπαινει η πιστα στον σερβερ. Οποτε με οτι κανεις πρακτις αυτα θα τρεξεις. Φυσικα υπαρχει και ο παραγοντας του Variation ο οποιος δινει ενα ποσοστο random στον σερβερ οποτε οι θερμοκρασιες δεν θα ειναι ιδιες συνεχεια και προκαθορισμενες οπως και ο ανεμος. Η κατασταση της πιστας θα ειναι κι αυτο στανταρ. Απο εκει και περα θελουμε να παιξουμε λιγο με την ωρα εκκινησης οποτε σε διαφορετικες πιστες ο ηλιος να βρισκετε σε αλλο σημειο.
Θα το ξερουμε νωριτερα η θα το φτιαχνετε εκεινη την στιγμη και θα το βλεπουμε μολις μπουμε στην πιστα?
Υψηλο ping ποσο θεωρειται? Εχθες ειχα 161 στον σερβερ και σημερα 155. Εισαι στο οριο. Θα πρεπει να δουμε πως θα εισαι οταν θα ειναι κοντα σου κι αλλα αμαξια. Εαν το ping σου ειναι τοσο ωστε να θετεις σε κινδυνο τους τριγυρο τοτε ...

angelosxs

Δημοσίευση από angelosxs » Κυρ Ιαν 07, 2018 8:06 pm

Μηπως υπαρχει καποιο θεμα με τον σερβερ?
Στην αθηνα μενω και εχω πολυ καλη συνδεση,παιζω χρονια online games και ποτε δεν ειχα θεμα με ping.
Ριξε μια ματια στα screenshots να δεις τι γινεται.
https://image.prntscr.com/image/j8RqTQN ... MAu-Ow.png
https://image.prntscr.com/image/a0Kz14_ ... QR4qZw.png

Άβαταρ μέλους
Silkman
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Δημοσίευση από Silkman » Κυρ Ιαν 07, 2018 8:59 pm

Προσωπικά θεωρώ ότι με αυτά τα ping θα είσαι οκ και δεν θα εχεις καποιο θέμα. Απο εκει και πέρα φρόντισε να μην εχεις οτιδήποτε άλλο να αναλώνει ιντερνετ ειδικά τις μέρες του αγώνα. Μας έχει τύχει και στους αγώνες F1 και GP3 να υπάρχουν οδηγοί και με 180 και 200 και πάλι ρόλαρε κανονικά. Αλλά όταν γίνει το μαζικό τεστ θα τα δείτε και εκεί. :salute
All right!!... Τhey're on our left, they're on our right, they're in front of us, they're behind us... they can't get away this time!

Άβαταρ μέλους
Kostas Galanomatis
Πρωταθλητής
Πρωταθλητής

Δημοσίευση από Kostas Galanomatis » Κυρ Ιαν 07, 2018 9:06 pm

Έχουμε σαν Gamers παρεξηγήσει το τι σημαίνει Ping. Μία καθυστέρηση μέχρι και 120-150ms είναι ανεκτή, ενώ πάνω από τα 200ms αρχίζουν και φανερώνονται προβλήματα. Πιο κάτω εννοείται πως δεν υπάρχει πρόβλημα, πιο πάνω εννοείται πως υπάρχει πρόβλημα.

Ping η καθυστέρηση απόκρισης,όσο πιο απλά γίνεται, είναι η διαδικασία που γίνεται μεταξύ ενός υπολογιστή και ενός σέρβερ και μετράει το χρόνο που χρειάζεται να απαντήσει ο σέρβερ, πίσω σε ένα πακέτο του υπολογιστή του χρήστη. Η καθυστέρηση δεν εξαρτάται από την ταχύτητα της σύνδεσης και τόσο, παρά από την απόσταση των 2 συστημάτων και αν είναι σε διαφορετική χώρα, παίζει ρόλο η διασύνδεση που έχει η Ελλάδα με την εν λόγω χώρα του εξωτερικού. Επιπλέον επειδή τα πακέτα στέλνονται το ένα πίσω από το άλλο, ακόμα και αν είναι μικρά, πρέπει να περνάνε γρήγορα από το δικτύο. Εκεί παίζει ρόλο το πόσο φορτωμένη είναι η κάθε γραμμή καθώς και η διαθεσιμότητα του μέσου. Αν γίνεται ένα Update στον σέρβερ, υπολογιστικοί πόροι καταναλώνονται στην αναβάθμιση και όχι στο να επεξεργαστούν τα πακέτα και αυτό μεταφράζεται ως Ping.

Όσα χρόνια τρέχω στην aXion το Ping μου είναι σχετικά σταθερό στα 90-140ms όταν από την δικιά μου πλευρά δεν κάνω τίποτα και όταν ξέρω ότι ο σέρβερ δεν κάνει τίποτα. Πράγμα που είναι απόλυτα φυσιολογικό. Τώρα κάθε γραμμή έχει τις ιδιαιτερότητες της. Έχει τύχη να ανοίγει σέρβερ ένα άτομο και να "καβαλάω" την γραμμή του με 17ms ping και έχει τύχη να ανοίγει σέρβερ άλλος και να έχω 170ms!

Εν κατακλείδι, μέχρι 200ms είσαι οριακά εντάξει. Και μην νομίζεις ότι είναι μεγάλη καθυστέρηση...200ms=0.200=1/5 του δευτερολέπτου όπου αν ο σέρβερ είναι μακρία δικαιολογείται απόλυτα.
"People never change. They just become more of who they really are." -Dr.House

tsaknis

Δημοσίευση από tsaknis » Δευ Ιαν 08, 2018 6:01 pm

Παραθέτω εδώ την συνέχεια του θέματος από το "Ημερολόγιο" για να μην χαλάμε εκείνο το θέμα.

Schumi έγραψε:
Δευ Ιαν 08, 2018 5:30 pm
Γι' αυτήν τη σεζόν θα παραμείνει με τον "κακό" τρόπο το Patch. Οδηγίες δίνονται στο παραπάνω ποστ για εσάς που θέλετε να τρέχετε και αλλού. Η άλλη λύση που υπάρχει είναι να κάνετε επαλήθευση των αρχείων μέσω Steam. Συλλογή δεξί κλικ στο Assetto Corsa->Ιδιότητες->Τοπικά Αρχεία και πατάτε Επαλήθευση Αρχείων Παιχνιδιού για να επαναφέρετε τις πίστες σας.

Από την στιγμή που υπάρχει λύση για το θέμα με τις πίστες, γιατί δεν γίνεται αυτή η αλλαγή, προκείμενου να μην χρειαστεί να μπαίνουμε σε όλη τη φασαρία του "βάλε το patch, άλλα ενδιάμεσα που θες να κάνεις το χαβαλέ σου σε άλλο σερβερ κανε Επαλήθευση Αρχείων Παιχνιδιού και μετά ξανα-βάλε το patch και φτου ξανά από την αρχή...."

Να σημειώσω πως είμαι άσχετος με το "στήσιμο" ενός σερβερ, οπότε τεχνικά κομμάτια που μπορεί να επηρεάζονται δεν τα γνωρίζω.
Ειδικά σε περίπτωση που κάποιος έχει αρκετά modαρισμενο το Assetto η Επαλήθευση Αρχείων Παιχνιδιού είναι λίγο δύσκολη, καθώς mods όπως οι ήχοι, χάνονται και θέλουν κατέβασμα ξανά από την αρχή.

Κατανοώ ότι πρώτη φορά γίνεται αυτή η προσπάθεια από την F1axion και σίγουρα μεχρι να βρεθεί η χρυσή τομή χρειάζεται να γίνουν αρκετές αλλαγές για να βολεύονται όλοι.
Πάντως και εγώ από τη μεριά μου είμαι πρόθυμος να βοηθήσω σε ότι χρειαστεί--.

Άβαταρ μέλους
Schumi
Πρωταθλητής
Πρωταθλητής

Δημοσίευση από Schumi » Δευ Ιαν 08, 2018 6:14 pm

Οποιος ειναι προθυμος να βοηθήσει πανω σε τεχνικά θέματα κι έχει γνωσεις στο πως γίνετε ας επικοινωνησει μαζι μου. Προϋποθεσεις ειναι το patch να ειναι οσο το δυνατον μικρο σε μεγεθος. Ειμαι στο Teamspeak αρκετες ωρες οποτε ... Οποιος θελει μπαινει να το κανουμε. Εαν δεν βρεθει λυση μεχρι αυριο βραδυ θα τρεξουμε με αυτο το πατς γιατι τα χρονικα περιθωρια στενευουν.

SotirisM

Δημοσίευση από SotirisM » Δευ Ιαν 08, 2018 6:26 pm

tsaknis έγραψε:
Δευ Ιαν 08, 2018 6:01 pm
Από την στιγμή που υπάρχει λύση για το θέμα με τις πίστες, γιατί δεν γίνεται αυτή η αλλαγή, προκείμενου να μην χρειαστεί να μπαίνουμε σε όλη τη φασαρία του "βάλε το patch, άλλα ενδιάμεσα που θες να κάνεις το χαβαλέ σου σε άλλο σερβερ κανε Επαλήθευση Αρχείων Παιχνιδιού και μετά ξανα-βάλε το patch και φτου ξανά από την αρχή...."
Είχα προτείνει λύση, που δυστυχώς σβήστηκε στο topic "Ημερολόγιο"(θα μπορούσε απλά να μεταφερθεί εδώ πχ; τέσπα)
Schumi έγραψε:
Δευ Ιαν 08, 2018 6:14 pm
Οποιος ειναι προθυμος να βοηθήσει πανω σε τεχνικά θέματα κι έχει γνωσεις στο πως γίνετε ας επικοινωνησει μαζι μου. Προϋποθεσεις ειναι το patch να ειναι οσο το δυνατον μικρο σε μεγεθος. Ειμαι στο Teamspeak αρκετες ωρες οποτε ... Οποιος θελει μπαινει να το κανουμε. Εαν δεν βρεθει λυση μεχρι αυριο βραδυ θα τρεξουμε με αυτο το πατς γιατι τα χρονικα περιθωρια στενευουν.
Μέχρι αύριο το πρωί (θα δω τον αγώνα της F1 σήμερα), θα αποστείλω στον @Schumi το προτεινόμενο patch(όπου δεν χρειάζονται αντικαταστάσεις κτλ) για τις πίστες, προς έλεγχο. Ως προς το μέγεθος δεν διαφοροποιείται σημαντικά. Δυστυχώς δεν μπορώ να μπω νωρίτερα σήμερα στο teamspeak. Περισσότερα με pm και θα σας ενημερώσουν οι διαχειριστές για τις όποιες αλλαγές υπάρξουν.

Άβαταρ μέλους
Silkman
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Δημοσίευση από Silkman » Δευ Ιαν 08, 2018 6:49 pm

Ναι Σωτήρη συγνώμη για το delete αλλά έγινε παρανόηση μεταξύ εμού και schumi στο μετακίνησε το πόστ και στο σβήσε το ποστ :headtowall

Η ουσία του πόστ σου όμως παραμένει και το κοιτάνε τα παιδιά αυτή τη στιγμή με βάση τον τρόπο που το πρότεινες και παράλληλα κοιτάνε και άλλες λύσεις ακόμα και με τον τρόπο που πρότειναν ώστε να μην χρειαστεί να κάνετε κάτι και να μπαίνετε και σε άλλους σερβερς.
Εννοείται όποιος βρει χρόνο και μπορεί μέχρι αυριο βράδι ας μπει στο TS να μιλήσει με Schumi να προτείνει/βοηθήσει εαν δεν εχετε νεότερα μέχρι τότε.
All right!!... Τhey're on our left, they're on our right, they're in front of us, they're behind us... they can't get away this time!

Άβαταρ μέλους
Schumi
Πρωταθλητής
Πρωταθλητής

Δημοσίευση από Schumi » Δευ Ιαν 08, 2018 6:52 pm

Λοιπον. Δεν υπαρχει κανενα προβλημα με το Patch. Δοκιμασμένο πλεον ΔΕΝ επηρεάζει στο να μπειτε σε αλλον σερβερ.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Πρωτάθλημα GT3”