Προτάσεις

Απάντηση
Lylankor

Προτάσεις

Δημοσίευση από Lylankor » Παρ Ιαν 19, 2018 8:39 pm

Έφτιαξα αυτό το topic για να πεί όποιος θέλει προτάσεις προς την διοργάνωση ώστε να βοηθήσουμε όλοι στη βελτίωση της εμπειρίας μας.

Εγώ μετά τον 1ο αγώνα είμαι πολύ ικανοποιημένος με τη διοργάνωση, ειδικά αν λάβουμε υπόψιν οτι είναι και καινούριο sim για τα παιδιά. Συγχαρητήρια και πάλι λοιπόν!

Δύο προτάσεις έχω να κάνω:
1ο το stracker (server side) που δουλεύει αυτόνομα αλλά και σε συνεργασία με το ptracker (client side) είναι από τα must have για όλους τους server. Κρατάει γυρολόγια, αποτελέσματα από κάθε session και πολλές άλλες πληροφορίες που είναι διαθέσιμες προς όλους και σε πραγματικούς αγώνες και δοκιμαστικά. Ένα παράδειγμα από τον server που χρησιμοποιούμε στο thelab είναι εδώ: http://managerdc8.rackservice.org:50410 ... =&date_to= Πιστεύω δε χρειάζεται να ρυθμίσετε τα championship κλπ που προσφέρει, απλά αν το πετάξετε εκεί μέσα είναι αρκετό.

2ο αναφέρθηκε κάτι για θερμοκρασίες. Μιάς και από ότι κατάλαβα δε θέλετε να είναι τελείως locked, γιατί να μην βάζουμε τη θερμοκρασία αέρα (η ακόμα και συνθήκες cloudy, clear κλπ) από τη πραγματική πίστα την ίδια μέρα και αντίστοιχη ώρα (λίγες ώρες πριν τον αγώνα ουσιαστικά). Έτσι όποιος θέλει κοιτάει και ξέρει ακριβώς τι θα έχει ο αγώνας αλλά και όποιος θέλει να κάνει προετοιμασία με τόση λεπτομέρια από τις προηγούμενες μέρες...κοιτάει την πρόγνωση.

Άβαταρ μέλους
Schumi
Πρωταθλητής
Πρωταθλητής

Re: Προτάσεις

Δημοσίευση από Schumi » Παρ Ιαν 19, 2018 10:00 pm

Lylankor έγραψε:
Παρ Ιαν 19, 2018 8:39 pm
Έφτιαξα αυτό το topic για να πεί όποιος θέλει προτάσεις προς την διοργάνωση ώστε να βοηθήσουμε όλοι στη βελτίωση της εμπειρίας μας.

Εγώ μετά τον 1ο αγώνα είμαι πολύ ικανοποιημένος με τη διοργάνωση, ειδικά αν λάβουμε υπόψιν οτι είναι και καινούριο sim για τα παιδιά. Συγχαρητήρια και πάλι λοιπόν!

Δύο προτάσεις έχω να κάνω:
1ο το stracker (server side) που δουλεύει αυτόνομα αλλά και σε συνεργασία με το ptracker (client side) είναι από τα must have για όλους τους server. Κρατάει γυρολόγια, αποτελέσματα από κάθε session και πολλές άλλες πληροφορίες που είναι διαθέσιμες προς όλους και σε πραγματικούς αγώνες και δοκιμαστικά. Ένα παράδειγμα από τον server που χρησιμοποιούμε στο thelab είναι εδώ: http://managerdc8.rackservice.org:50410 ... =&date_to= Πιστεύω δε χρειάζεται να ρυθμίσετε τα championship κλπ που προσφέρει, απλά αν το πετάξετε εκεί μέσα είναι αρκετό.
-Προς το παρον στην "παρθενική" μας σεζον θα πορευτούμε χωρίς αυτο. Το έχουμε δει θα το σετάρουμε απο την επόμενη σεζον.

2ο αναφέρθηκε κάτι για θερμοκρασίες. Μιάς και από ότι κατάλαβα δε θέλετε να είναι τελείως locked, γιατί να μην βάζουμε τη θερμοκρασία αέρα (η ακόμα και συνθήκες cloudy, clear κλπ) από τη πραγματική πίστα την ίδια μέρα και αντίστοιχη ώρα (λίγες ώρες πριν τον αγώνα ουσιαστικά). Έτσι όποιος θέλει κοιτάει και ξέρει ακριβώς τι θα έχει ο αγώνας αλλά και όποιος θέλει να κάνει προετοιμασία με τόση λεπτομέρια από τις προηγούμενες μέρες...κοιτάει την πρόγνωση.
-Κάποτε τρέχαμε έτσι το rFactor. Δεν νομιζω να είναι καλή λύση για το Assetto. Για να ξερετε ο σερβερ είναι σεταρισμενος στους 20 βαθμους με +-10 τo random και 0-30 khm τον αερα με φορα 90 μοιρες και +-90 μεταβολη της. Οπως προσέξαμε κι εμείς οι θερμοκρασίες κανουν ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορα στη λειτουργια των ελαστικων. Το να στηθεί ο σερβερ με μια Α θερμοκρασια και ξαφνικα λιγο πριν τον αγωνα να σας την αλλαζω τζαμπα πρακτις. Θεωρούμε προτιμότερο να υπαρχει αυτο το ποσοστο randomness που μας επιτρεπει το AC ετσι ωστε να μπορουμε να κανουμε πρακτις σε διαφορετικες συνθηκες και οταν έρθει η μερα του αγωνα να είμαστε έτοιμοι ότι και αν ειναι.

Θα ήθελα να δω-ουμε τις προτασεις σας και ιδέες σας. Υπάρχουν κάποιες κι εμένα στο μυαλό αλλά στοχεύουν στην επόμενη σεζον αλλα ίσως διαβάσουμε κατι που να μην ξεραμε ή δεν σκεφτήκαμε. Ενδεικτικα για να φτίαξω καποιους :twisted: :
1) Αυξηση του αριθμου των συμμετοχων σε 28 ή και 32.
2) Δημιουργία skins ομάδων απο τις ομαδες. ΠΧ θα είμαστε οπως τωρα με τις ομαδες Audi, BMW, Ferrari, Lamborghini, McLaren, Mercedes, Nissan και Porsche όπου θα σας επιτραπεί να φτιαξετε ενα σκιν Basic θα το ελεγα εγω σαν ομαδα αλλα να δωθει η ελευθερια σε ενα κομματι πανω του ο καθε οδηγος να εχει την "υπογραφη" του.
3) Μ αυτο φτανουμε στο ENTRY list που μας αναφέρατε το οποιο θα φτιαχτει για να κλειδωσουμε τα σκιν που σας ανηκει.
4) 2 αγωνες με reversed grid
5) Αυξηση των αγωνων
Αυτα ετσι ενδεικτικα χωρις να δεσμευομαστε οτι θα γινουν ολα ... Περιμενω να δω κι αλλα απο εσας.

Lylankor

Re: Προτάσεις

Δημοσίευση από Lylankor » Παρ Ιαν 19, 2018 11:27 pm

Αυτό είναι +-10% φαντάζομαι. Ισχύει οτι η θερμοκρασία παίζει σημαντικό ρόλο, ειδικά εδώ που τρέχουμε με διαφορετικά αυτοκίνητα. Κάποια για παράδειγμα, δεν μπορουν να κάνουν ούτε qual με soft σε κάποιες πίστες αν δεν έχει κρύο ενώ άλλα δεν μπορούν να ζεστάνουν τα medium σε αγώνα αν δεν έχει λίγη ζέστη. Επίσης, οι συνθήκες και η ώρα της ημέρας από όσο έχω καταλάβει επηρεάζουν τη διαφορά μεταξύ θερμοκρασίας αέρα και οδοστρώματος. Από όσο γνωρίζω αλλάζει και η ισχύς του κάθε κινητήρα με τη θερμοκρασία και δεν είμαι σίγουρος για τη πυκνότητα του αέρα (drag/downforce). Το 18-22 λογικά δεν θα δημιουργήσει μεγάλο πρόβλημα σε κάποιο αυτοκίνητο σε καμία πίστα, αλλά και μεγαλύτερες διαφορές να υπάρχουν από αγώνα σε αγώνα όλοι θα έχουν "τη μέρα τους" κάποια στιγμή στο πρωτάθλημα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Πρωτάθλημα GT3”