Δηλώσεις Αγώνα

Q: 15mins και R: 60mins +1Lap.

Συντονιστής: GT Admins

Άβαταρ μέλους
Schumi

Δηλώσεις Αγώνα

Δημοσίευση από Schumi » Πέμ Νοέμ 22, 2018 8:34 am

Εδώ μπορείτε να κάνετε τις δηλώσεις για τον αγώνα του Spa.

Άβαταρ μέλους
GBratsos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από GBratsos » Παρ Νοέμ 23, 2018 1:09 pm

Η ομάδα μετά τον αγώνα στο Red Bull Ring μάζεψε γρήγορα τα BMW για να μετακομίσει στο SPA. Δυστυχώς κάποιο ατύχημα της νταλίκας στο δρόμο υπήρξε καθυστέρηση και τα αυτοκίνητα έφτασαν ουσιαστικά 1 μέρα πριν τον αγώνα!!
Αγχωθήκαμε γενικά αλλά η ομάδα μας έκανε την έκπληξη! Ένα 3ο BMW είχε ξεκινήσει από τα κεντρικά αφού έμαθαν για το τρακάρισμα της νταλίκας μας και εμφανίστηκε στα PIT μαζί με τον Χριστόφορο Καραολή!!!
Αφού οργανωθήκαμε με ιδιαίτερη δυσκολία από την οργάνωση καθώς δεν ήξερε που ακριβώς θα στηθεί η BRATSOS RACING TEAM στα Pit, βγάλαμε τα BMW και ξεκινήσαμε τις δοκιμές εξέλιξης με τις οδηγίες που μας δόθηκαν από τον Χριστόφορο που είχε φτάσει 2 μέρες νωρίτερα! Το αποτέλεσμα?!
Ένας εκπληκτικός αγώνας για την ομάδα μας!

Αναλυτικότερα:
Λόγω ποινών που μάζεψα από τη μαχητική συμπεριφορά μου στο grid δεν έκανα Quali. Οπότε σαν ομάδα ξέραμε ότι θα ξεκινήσουμε από τις τελευταίες θέσεις και ότι το έργο μας θα είναι δύσκολο. Δουλέψαμε με τους ψυχολόγους αλλά και μια στιγμή πριν αφήσω τα paddock girls για να μπω στο αμάξι με σκοπό να αναρριχηθούμε και να φτάσουμε το στόχο μας σε κάθε αγώνα!

ΑΓΩΝΑΣ:
Κάνω μια αργή αλλά καλή εκκίνηση και στην K1 καταφέρνω να περάσω σχεδόν ανέπαφα μετά από μια μικροεπαφή με κάποιο Nissan (συγγνώμη αν φταίω) και φεύγουμε έχοντας αναρριχηθεί ήδη 7 θέσεις. Να μην τα πολυλογώ μέχρι και τον 3ο γύρο έχω φτάσει πανευτυχής στην 18η θέση κρατώντας πίσω μου το Mercedes του Βαρβιτσιώτη έναν από τους οδηγούς που κι αυτός λόγω ποινών ξεκίνησε από το τέλος. Έχουμε πολύ ωραίες μάχες το Mercedes δείχνει ένα κλικ ανώτερο από το BMW αλλά εγώ εκμεταλλεύομαι το πολύ ωραίο στρίψιμο και τα φρένα μου και τον κρατάω. Δυστυχώς στον 5ο γύρο στην K12 δεν θα φρενάρει και θα με εμβολίσει όπου γλυτώνω τα χειρότερα (ψάχνοντας το χειρόφρενο) όπως η επαφή με τα προστατευτικά ή τον τοίχο. Από εκεί και πέρα δεν μπορώ να πιάσω ανταγωνιστικό ρυθμό με τα μπροστινά BMW οπότε έχω αποφασίσει ότι ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΕ ΠΕΡΑΣΕΙ μέχρι το τέλος. Το Nissan του Διαλιάννη με πλησιάζει συνεχώς έχουμε πολύ ωραίες αλλά μικρές μάχες μπαίνω στα pit με περνάει αλλά θα τον περάσω εύκολα μετά στην ευθεία μετά την Eu Rouge. Από εκεί και πέρα ήσυχα μέχρι το τέλος ελέγχω στα 2.5 τη διαφορά με το Nissan και το φέρνω πίσω.

Επόμενος αγώνας η Monza μετά τις αποφάσεις των αγωνοδικών. Αυτή η πίστα με έχει στιγματίσει από πέρσι ψυχολογικά. Φέτος πιστεύω θα πάει καλύτερα οδηγικά.

Ένα άλμπουμ με φωτογραφίες που ανέβασα στα γρήγορα. Ταγκαριστείτε όσοι θέλετε και φαίνεστε στις φωτογραφίες: https://www.facebook.com/media/set/?set ... ea51547a24
From simracing to real rallies!
Bratsos Racing Team - Peugeot 205 GTi

-- rallydiaries.eu
- fb.com/rallydiaries
- instagram.com/rally_diaries
- youtube.com/rallydiaries
-----------------------------
- bratsaki.eu
- fb.com/geobratsos
- twitch.tv/bratsaki

polemarhos

Δημοσίευση από polemarhos » Παρ Νοέμ 23, 2018 5:53 pm

Μιας και ξεχασα να γραψω για το RBR θα ηθελα να πω οτι ηταν πολυ ωραιοι και οι 2 αγωνες και ειδικα η μαχη με τον Κωστακη που θυμησε τις βολτες που κανουμε στην Πρασινη Κολαση. Επισης πολλα μπραβο στον Γεράρδη που οδηγησε εξαιρετικα και απο οτι φαινεται κατι σωστο και καλο φτιαχνεται στην Λαμπο. Επισης μια χαρα ποτελεσματα για την ομαδα.

Στο Σπα τωρα, αν με ρωτουσατε κατα την διαρκεια των πρακτις αν επαιρνα βαθρο θα σας ελεγα οτι ειναι ενα μακρινο ορεινο και πως στοχος ηταν η πενταδα καθως ολα τα φερραρι ηταν πολυ γρηγορα. Αν με ρωτουσατε κατα την διαρκεια του Q , θα σας ελεγα οτι η 2η θεση θα ηταν ενα πολυ καλο αποτελεσμα ( Αν ο Κοντογιαννης δεν εκανε λαθος ) , αλλα αν με ρωτησετε τωρα ( Παντα με βαση το πως κυλισε ο αγωνας ) θα σας ελεγα οτι αν ξεκινουσα νορμαλ και δεν εχανα τοσες πολλες θεσεις η νικη μπορει να παιζοταν...

Πολυ ωραιες μαχες με τα Φερραρι και γενικα ενας αγωνας που αν με ρωτουσατε στην αρχη θα σας ελεγα...Ενας αγωνας ειναι θα περασει...Επισης Αν με ρωτουσατε για το τι εκανε ο τεαμ ματε μου, θα σας ελεγα οτι τα πηγε Εξαιρετικα στον αγωνα και επιπροσθετως αν με ρωτουσατε πως τα πηγε στο Q θα σας ελεγα... :tomato :tomato :tomato :tomato

Αν με ρωτησετε πως βλεπεις την Μονζα, θα σας απαντουσα...Ζορικο αλλα οχι Ακατορθωτο... :helloo

tsaknis

Δημοσίευση από tsaknis » Παρ Νοέμ 23, 2018 7:01 pm

Πέρασε και ο αγώνας του Σπα...
Λίγες δόκιμες, πάλι καλά που το team είναι δυνατό και υπήρχε υποστηρίξη.

Πριν το Q ήξερα πως ήμουν το πιο αργό Φερράρι γενικότερα. Βγήκε ένας καλός γύρος, πήγε να βγεί και δεύτερος καλύτερος αλλά η πολλή προσπάθεια με έφαγε στο τελευταίο sector.
Καλή εκκίνηση στον αγώνα, κέρδισα κάποιες θέσεις. Όταν ξεκαθάρισαν τα πράγματα ήμουν μπροστά από τον Πολέμαρχο με διαφορά περίπου 3".

Έβλεπα ότι μάζευε συνεχώς και περίμενα πότε θα φτάσει και θα περάσει. Προς το τέλος του στιντ τα πίσω λάστιχα παρέδωσαν πνεύμα για ακόμα μια φορά, ήμουν αρκετά αργός με αποτέλεσμα για 2-3 να κρατάω τον Πολέμαρχο πίσω με νύχια και με δόντια. (Χρωστάω το βιντεάκι Πολ) :salute

Καθυστέρησαμε τόσο πολύ που Γεράρδης και Σύλλαιος από 5" πίσω είχαν φτάσει πίσω μου.
Εκεί πηγα να κάνω την πατάτα της σεζόν και να θρηνήσουμε θύματα.
Πάλι καλά που ο Μάνος με ξέρει απ' έξω, μέσα στο χαμό, θεωρώ ότι αντέδρασα σωστά οπότε το μόνο που έχασα ήταν άλλες 2 θέσεις. Πιτ για φρέσκα λάστιχα και το κεφάλι κάτω!

Τελικά επωφελήθηκα από ατυχίες άλλων (ααααχ ρε Αγιακα) και τερμάτισα 4ος.
Πάμε εντός έδρας σε 2 βδομάδες με χαμηλές προσδοκίες λόγω αυτοκινήτου αυτή τη φορά... Ίσως με λίγο καλύτερη τύχη για την υπόλοιπη ομάδα. :beer

tsaknis

Δημοσίευση από tsaknis » Κυρ Νοέμ 25, 2018 7:02 pm

tsaknis έγραψε:
Παρ Νοέμ 23, 2018 7:01 pm
(Χρωστάω το βιντεάκι Πολ) :salute

Άβαταρ μέλους
ManosAE86

Δημοσίευση από ManosAE86 » Πέμ Νοέμ 29, 2018 12:45 pm

Πηγαινε στο Σπα μου ειπαν... Θα ειναι καλα μου ειπαν... Ε δεν περασα κι ασχημα τελικα! :beer :banana

Ευτυχως ειχα δουλεψει αρκετα και σεταπ και ρυθμο απο την pre season οποτε το διαστημα μολις μιας εβδομαδος δε με επηρεασε καθολου. Επικοδομητικες δοκιμες, μαχες με τα τηγανια για να εξοικειωθουμε παλι στους "χωρους" της πιστας και ετοιμος για εναν μετριο αγωνα αφου αλλου μας βοηθουσε κι αλλου μας εκαιγε η πιστα τους λαμποργκιναιους.

Πολυ κακο qualification, ισως το χειροτερο μεχρι στιγμης στη χρονια, κυριολεκτικα τελευταια στιγμη εναν ψιλοκαθαρο γυρο που με εβαλε οριακα στη 10η θεση περικυκλωμενος απο φεραρια, φοβος και τρομος στις εκκινησεις (ενταξει οχι μονο στις εκκινησεις! :salute )

Εκκινηση καθαρη, ομορφη, μεχρι την eau rouge αναρριχηση μιας θεσης και σιγα σιγα ανεβαζω ρυθμο παιρνωντας παραλληλα και το feeling της πιστας και του αυτοκινητου! Προς το τελους του πρωτου στιντ φτασαμε με τον συλλαιο τους Πολεμαρχο και Τσακνη, εκμεταλλευτηκα τη μαχη τους και στην ευθεια περασα τον Τσακνη ο οποιος παραλιγο να καταστρεψει μια φιλια χρονων (οχι μωρε ενταξει απλα θα τον εβριζα λιγο :mallet ), αλλα ευτυχως αντιδρασαμε και οι δυο σωστα, αφου γνωριζομαστε απ'εξω κι ανακατοτα! :helloo Μετα ο συλλαιος με περασε και κατευθειαν πιτ για το undercut! Ο Συλλαιος εκανε κατι λαθος στο πιτ κι εχασε πολυ χρονο, οποτε βγηκα οριακα πισω απ τον Τσακνη με απλετο χωρο πισω. Εκει, απ τη μια η σταθεροτητα του Γιαννη κι απ την αλλη το λαθος μου να βαλω αρκετα παραπανω λιτρα στα πιτ, δεν μου επετρεψαν να κολλησω πισω απ τον Γιαννη οποτε μειναμε σε παραταξη.

Τελικος απολογισμος μια 5η θεση, εκμεταλλευομενος τα λαθη των μπροστινων και τις ατυχιες οπου ειδα τον Αγιακατσικα εξω και πραγματικα εμεινα αποσβολωμενος, αφου πηγαινε πραγματικα εξαιρετικα και δεν του αξιζε μια τετοια καταληξη!!! (Στον επομενο Γιωργαρα μη μασας!!!!!) Τωρα Μοντσα οπου το αυτοκινητο βρισκεται στο φυσικο του περιβαλλον, αλλα ο οδηγος οχι και τοσο. Ωστοσο οι βλεψεις για κατι καλο υπαρχουν!

Άβαταρ μέλους
Manosk69

Δημοσίευση από Manosk69 » Κυρ Δεκ 02, 2018 6:49 pm

Εκπληκτικός αγώνας,γεμάτος ένταση και μάχες...

Από τα practice είχα δει ότι μπορώ να έχω πολύ καλό και σταθερό ρυθμό και ότι μπορεί να διεκδικήσω ένα καλό πλασάρισμα στην τελική κατάταξη.
Το Quali μου ήταν πολύ ικανοποιητικό και με έφερε στην 12η θέση της εκκίνησης.
Πολύ καλή η εκκίνηση απ' όλους χωρίς να ανοίξει μύτη στην Κ1,και μάχες σε όλο το grid.
Ο αγώνας μου εξελίχθηκε σε μια διαρκή μάχη με τον Μίχα,τον Φάκη και προς το τέλος του αγώνα με τον Συλλαίο.
Οι μάχες που είχα ήταν εκπληκτικές,ήταν στο όριο τις διασκέδασα πάρα πολύ και ήταν μέσα στα όρια του υψηλού ανταγωνισμού.
Η βοήθεια που έχω πάρει από την Simbeast racing είναι πολύτιμη,και η ανταλλαγή απόψεων πάνω στο στήσιμο του αυτοκινήτου είναι πολύ σημαντική καθώς με έχει βοηθήσει πάρα πολύ.
Ελπίζω σε καλύτερη συνέχεια,περισσότερες μάχες και περισσότερη αδρεναλίνη.

Άβαταρ μέλους
Kostas Galanomatis

Δημοσίευση από Kostas Galanomatis » Δευ Δεκ 03, 2018 8:27 am

Είχα κάτι μάχες εκεί στην αρχή του αγώνα, γούσταρα πάλι μέχρι που είχα άλλο ένα κατά την γνώμη ΜΟΥ, αγωνιστικό συμβάν με τον Κώστα και σπινιάραμε και μετά ανέκτησα θέσεις. Δεν θα πω κάτι άλλο γιατί θα φανώ κακούλης και δεν θέλω απλά να κάνω 2 παρατηρήσεις
1η) Στο τέλος η πλειοψηφία του γκριντ θα αποκλειστεί από τον αγώνα διότι υπάρχει η νοοτροπία μερικών και συγχρόνως υπάρχει η νοοτροπία των αγωνοδικών:"Καμπάνα εδώ,καμπάνα εκεί,It's raining Bells Hallelujah!" και στο τέλος θα παίζουμε στρατηγική για τον πιο αγώνα θα αποκλειστούμε.
2η)Τελικά από ότι καταλαβαίνω η νοοτροπία μου "προφυλάσσω το αμάξι για να μην ακουμπήσουμε" 2 αγώνες μου δημιούργησε 2 επαφές,2 ποινές σύμφωνα με το γράμμα του νόμου ενώ μπορούσα και στις 2 περιπτώσεις να κερδίσω επικάλυψη με βούτυρο-μαρμελάδα και μερέντα και να μην φάω ποινή σύμφωνα με το γράμμα του νόμου, αφού "έλα μωρέ αντέχουν τα αμάξια"...
Αποκλεισμό από τα Q για Ιταλία...Ευκαιρία για 1η ταχύτητα 123 km/h και έτσι όπως είναι η Κ1 της Μόνζα, πάλι καλά που έφαγα την ποινή να γλυτώσω.
ΥΓ1. Προφανώς έχω ξεχάσει να οδηγώ για να τρώω ποινές ούτε έχω αγωνιστική αντίληψη
ΥΓ2. Φανταστείτε να ΗΘΕΛΑ να φανώ κακούλης...
ΜΠΑΝΑΝΑ!!!!!
:banana :banana :banana :banana :banana

Απάντηση

Επιστροφή στο “Race 04: Spa 21/11/2018”