Καιρός και καλεντάρι!

Άβαταρ μέλους
Manos

Re: Καιρός και καλεντάρι!

Δημοσίευση από Manos » Τρί Ιαν 29, 2019 8:39 am

Το προβλημα περισσοτερο ειναι οτι βρεχει σχεδον συνεχεια!

Άβαταρ μέλους
Silkman

Δημοσίευση από Silkman » Τρί Ιαν 29, 2019 8:08 pm

Πόσους αγώνες βρεγμένους έτρεξες δηλαδη; Και μπορεί κάποιος να μου βγάλει μια στατιστικη στο πόδι ποσους αγωνες βρεγμένους τρεξαμε περυσι σε συνολο 20 αγωνων;

ΠΡΟΣΟΧΗ: Μιλάω για αγώνες με βροχή και οχι να ριξει νερο στο Quali και αυτο ηταν....
All right!!... Τhey're on our left, they're on our right, they're in front of us, they're behind us... they can't get away this time!

Άβαταρ μέλους
Kostas Galanomatis

Δημοσίευση από Kostas Galanomatis » Τρί Ιαν 29, 2019 8:52 pm

Στατιστικά μιλώντας λίγοι είναι οι βρόχινοι αγώνες σε μία season...Το ρεκόρ νομίζω είναι 5 και σε αγώνες που κλασσικά βρέχει...Είναι κρίμα να πάμε σε όλους τους αγώνες Dry αφού η βροχή μπορεί να φέρει ανατροπές. Βέβαια το τι θέλει η κοινότητα και οι οδηγοί άλλες φορές δεν συμβαδίζει και για αυτό μπορούμε μετά το τέλος της χρονιάς να το συζητήσουμε με την διαχείριση. Προσωπικά μου άρεσε το σύστημα του 2015 με τον καιρό να "κλειδώνει" μία μέρα πριν με τα ποσοστά της βροχής...Είναι και πιο Robust και δουλεύουν και τα Rainlights και δεν βασίζεσαι στο API Key που μπορεί ξαφνικά να σταματήσει να λειτουργεί λόγω ότι το WU αρχίζει και είναι GTP και δεν βασίζεσαι στο ότι μπορεί ο σταθμός ξαφνικά στην μέση του αγώνα να τον πιει και δεν έχεις αυτή την ηλίθια αλλαγή καιρού 5 λεπτά βροχή και ξαφνικά μετά λιακάδα. Εγώ αν δεν αλλάξει ο τρόπος που δουλεύει το Plugin θα το ξανά προτείνω και του χρόνου...

Υ.Γ και για να το ξεκαθαρίσω ο καιρός δεν "κλειδώνει"...Κλειδώνει το ποσοστό της πιθανότητας βροχής...Μπορεί να έχει πχ 25% και να μην βρέξει!
"People never change. They just become more of who they really are." -Dr.House

Άβαταρ μέλους
Plakal23

Δημοσίευση από Plakal23 » Τρί Ιαν 29, 2019 10:27 pm

Μιας και εγώ ξεκίνησα το θέμα, δεν είπα να το κάνουμε dry, ούτε το προκαθορισμένο σύστημα μου αρέσει. Η Ισπανία ήταν μια χαρά έτσι όπως πηγε.
Εγώ πρότεινα να αλλάξουμε σειρά τους αγώνες ώστε να μην τρέχουμε πχ τώρα Καναδά που είναι στο -17, βάζει ο Ιορδανης +20 κι τρέχουμε με 3 βαθμούς θερμοκρασία.
Κάποιοι αγώνες γίνονται την εκάστοτε εποχή για να μικρύνει η F1 την πιθανότητα βροχής. Ουγγαρία πχ τρέχει μέσα στον Αύγουστο. Σπα το ίδιο. Άλλο αν οντως τελικά τύχει να βρέχει, όπως έγινε φέτος (στα δοκιμαστικά).
Καναδά τώρα για βροχή το πηγαινε, αλλά χιονίζει και τη γλύτωνουμε όπως πάει. Επόμενος αγώνας Αυστρία. Π*****κρυο θα κανει παλι. Λογικά πάλι θα χιονιζει!
Γτ να μην βάλουμε πχ μια Βραζιλία που είναι καλοκαίρι εκει;
Πρόταση κάνω, και δεν γκρινιάζω (Λευτέρη) μιας και όπως είπα, στη βροχή στην Κίνα τα είχα πάει ιδιαίτερα καλά.

Άβαταρ μέλους
Silkman

Δημοσίευση από Silkman » Τετ Ιαν 30, 2019 1:59 pm

Bαλε ζακετα!
Οι θερμοκρασιες στο οδοστρωμα σε ενδιαφερουν. ΤΟ 2 βαθμοι στον αερα δεν θα τον νιωσεις. ΑΛΛΑ η κουβεντα....οπως ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ, θα βρεθει ενας, γινεται για τη βροχη....ή για το ενδεχομενο βροχης αν θες για να μη λες οτι σε βαζω στην κατηγορια εκεινων που θελει να φυγει η βροχη. Δεν γινεται για τις θερμοκρασιες μη γελιομαστε.
ΑΛΛΑ στατιστικα μετα απο τοσες σεζον..ποτε η βροχη δεν χαλασε το πρωταθλημα. Σε 20ς αγωνες περυσι...πληρως βροχινους τρεξαμε ΜΟΝΟ 3ς. Φετος...εναν στους 5.

Τωρα για του χρονου να το δουμε καθως θα υπαρξουν αρκετες αλλαγες.
All right!!... Τhey're on our left, they're on our right, they're in front of us, they're behind us... they can't get away this time!

Άβαταρ μέλους
Manos

Δημοσίευση από Manos » Τετ Ιαν 30, 2019 3:02 pm

Εγω κρυωνω λιγο στην πιστα παντος! :protest :protest

Άβαταρ μέλους
Plakal23

Δημοσίευση από Plakal23 » Τετ Ιαν 30, 2019 7:35 pm

Μηπως υπαρχει καποιο bug? Αυτή τη στιγμη στον καιρο που εχει δωσει ο Ιορδανης εχει ηλιο, ενώ στην πιστα βρεχει με 49%. Πρεπει να εκανε update to rfactor μηπως παιζει καποιο ρολο?

Άβαταρ μέλους
Manos

Δημοσίευση από Manos » Πέμ Ιαν 31, 2019 1:59 pm

Μηπως εισαι περιεργος? :crazy3 :crazy3

Άβαταρ μέλους
Plakal23

Δημοσίευση από Plakal23 » Κυρ Φεβ 24, 2019 10:31 pm

Το συνεχίζω το θέμα για όσους δεν διαβάζουν το messenger μιας και δεν είναι στα πλαίσια του fun chat.
Δεν ξέρω αν δεν δουλεύει σωστά το plug in ή ο σταθμός που δίνει δεδομένα. Το θέμα είναι ότι εδώ και μια βδομάδα(και όχι μόνο) άλλα λέει στον καιρό, άλλα κάνει στην πίστα. Και δεν μιλάμε για αποκλίσεις μικρές. Κάνει εντελώς ότι ναναι.
Αν είναι έτσι να μη δίνει ούτε ο Ιορδανης τη σελίδα για την πρόβλεψη, ας μην το λένε dynamic weather η δεν ξέρω πως. Κάποιους μπορεί να τους βολεύει η βροχή, κάποιους όχι.
Κάποιοι πιο πίσω να λένε ωραία βροχή μπας και ανέβω λίγο γτ με το στεγνό δεν είχα τύχη, κάποιοι να λένε το αντίθετο.
Εφόσον όλα φέτος είναι πιο τυπικά λόγω και των επάθλων, βρίσκω λάθος ένα τέτοιο θέμα να είναι στην τύχη.
Ή σωστά ή καθόλου.

George Manousakis

Δημοσίευση από George Manousakis » Κυρ Φεβ 24, 2019 11:07 pm

Επιβεβαιωνω και εγω το προβλημα που αναφερει ο Βασιλης. Ηδη εχω ενημερωσει τοον Κωστα για το θεμα δινοντας του ολες τις πληροφοριες που μαζεψα μελετωντας το προβλημα σημερα. Εκανε οτι μπορουσε και μου ειπε οτι θα μεταφερει το προβλημα και στον Ιορδανη να το δει και αυτος.

Συμφωνω με τον Βασιλη σε αυτο οτι ή να δουλευει σωστα ή καθολου.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενική Συζήτηση”