SILVERSTONE

Κλειδωμένο
Vastzo

SILVERSTONE

Δημοσίευση από Vastzo » Τρί Ιαν 28, 2014 6:10 pm

Τι αγώνας και αυτός. Τόσο ανταγωνιστικός στο Silverstone είχα να παρουσιαστώ από εποχής Dax όπου τότε για μισό αγώνα ήμουν κολλημένος στην πίσω αεροτομή του Δαρζέντα αλλά η Torro Rosso μου είχε άλλη γνώμη και με άφησε από κινητήρα.

Στα φετινά τώρα, το πράκτις έδειξε από την αρχή ότι το μονοθέσιο πάταγε πολύ καλά στην πίστα και οι χρόνοι ήταν επιπέδου πρώτης 3άδας. Στα δοκιμαστικά ήρθε την τελευταία στιγμή ένας καλός χρόνος που με έφερε στην τέταρτη θέση με τον τιμειτ μου να είναι μπροστά μου και στην δεύτερη θέση.

Στον αγώνα έκανα πολύ καλή εκκίνηση αλλά όχι και ο Γιώργος οπότε για να μην πιέσω στην πρώτη στροφή αποφάσισα να μείνω πίσω του. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να χάσω τρεις θέσεις και να βρεθώ έβδομος πριν καν το καταλάβω. Δεν το έβαλα κάτω και προσπάθησα να οδηγήσω όπως ξέρω και όπως μπορώ και στο τέλος ανταμείφθηκα. Το να χάσω τρεις θέσεις στην αρχή σήμαινε ότι έπρεπε να παλέψω με πολλούς οδηγούς.

Η πρώτη μάχη ήταν με τον Σταύρο μετά με τον Σπύρο και προς το τέλος του πρώτου στιντ έπιασα και τον Πολέμαρχο όπου μπήκαμε μαζί στα πιτ. Στον επόμενο γύρο περάσαμε και οι δύο τον Λευτέρη και τον Κατέλα που έβγαινε από το δικό του πιτ. Για κάμποσους γύρους ήμασταν ρόδα-ρόδα αλλά κατάφερα να τον περάσω και να κρατηθώ μπροστά του. Ο Κατέλας κολλημένος και αυτός πίσω από τον Πολέμαρχο τον πέρασε και εγώ πήρα μια ανάσα. Όχι για πολύ μιας και ο Κατέλας με έφτασε και με πέρασε, εγώ έκανα ένα μικρό λαθάκι και βγήκα από το Drs του οπότε είπα να ηρεμήσω λίγο. Είδα και ότι ο Πολέμαρχος είχε έξοδο οπότε και σταθεροποιήθηκα στα 2 περίπου δευτερόλεπτα πίσω του πεισμένος ότι έχω καλύτερη στρατηγική από αυτόν και στο τέλος θα είμαι μπροστά του.

Βέβαια τα πράγματα δεν ήταν συνέχεια ήρεμα μιας και ήρθε πίσω μου ο Κώστας με φρέσκα λάστιχα από το πιτ-στοπ του. Οπότε ηρέμησα για να πάω για το δεύτερο και τελευταίο πιτ-στοπ μου.

Όταν βγήκα είχα και τους τρεις μπροστά μου στα 15 δευτερόλεπτα και αποφάσισα να πιέσω μιας και ο Κώστας με τον Κατέλα είχαν από ένα πιτ ακόμα και ήθελα να τους φτάσω. Κατάφερα τους κάλυψα το πιτ αλλά ο Κώστας με τα φρέσκα Hard στο τέλος ήταν ταχύτερος από εμένα. Αντιστάθηκα όσο μπορούσα αλλά με πέρασε. Λόγο της μάχης μου με τον Κώστα και ότι εγώ είχα σχετικά φθαρμένα Hard και ο Κατέλας φρέσκα Medium έκλεισε πολύ γρήγορα την διαφορά των 12 δευτερολέπτων και όλα έδειχναν ότι θα με πέρναγε εύκολα. Τότε έβαλα το κεφάλι κάτω και οδήγησα όσο πιο γρήγορα μπορούσα κάνοντας ταχύτερα προσωπικά περάσματα κατάφερα να κρατήσω την διαφορά εκτός Drs και έτσι να τερματίσω 1,5 δευτερόλεπτο μπροστά του.

Βάθρο λοιπόν μετά από 2 χρόνια με έναν σχεδόν τέλειο αγώνα για μένα. Ο χθεσινός αγώνας είναι αφιερωμένος στον Γιώργο ελπίζοντας ότι του έδωσα λίγη χαρά παρ' όλα αυτά που περνάει τον τελευταίο καιρό, στον Μάνο και στον Αλέξανδρο για την βοήθεια τους στο πράκτις και φυσικά σε μένα γιατί πρώτη φορά κατάφερα αυτό που κάνω στο πράκτις να το κάνω και στον αγώνα. Ραντεβού στην Γερμανία.
" Anyone can do straights , it's the turns where you see what you're made of " - Ken Kode

Migiagi

Δημοσίευση από Migiagi » Πέμ Ιαν 30, 2014 9:21 pm

Πολύ καλός αγώνας για πολλούς και πραγματικά χαίρομαι για αυτό!!!!

Από την μεριά μου χάλια εκκίνηση, ως συνήθως φέτος, χάνοντας κάποιες θέσεις και δυστυχώς καθυστέρησα και τον Βασίλη αρκετά. Μετά ο ρυθμός υπήρχε και ανάκτησα την θέση μου. Αργότερα πέρασα και τον Κώστα ο οποίος είχε πολύ καλό ρυθμό και μπράβο του. Από εκεί και πέρα έκανα αυτό που ξέρω να κάνω καλύτερα φέρνοντας το μονοθέσιο πίσω χωρίς απρόοπτα, ελέγχοντας συνέχεια την διαφορά και πιέζοντας μόνο όσο χρειαζόταν.

Τα συγχαρητήρια μου στον Βασίλη για το βάθρο (και την αφιέρωση, πραγματικά με έκανες να χαρώ πολύ) και σε όλους όσους τερμάτισαν.

Τέλος θα ήθελα να αφιερώσω την νίκη μου στη μνήμη του πατέρα μου, ελπίζοντας πως από εκεί που είναι τώρα να μας παρακολουθεί και να διασκεδάζει.

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Sauber”