10ος Αγώνας Ουγγαρία

Κλειδωμένο
papalotis

10ος Αγώνας Ουγγαρία

Δημοσίευση από papalotis » Τρί Φεβ 18, 2014 9:24 pm

Αρκετό practice σταθερό setup αλλά καθόλου γρήγορο, μερικές αλλαγές λίγες ώρες πριν τον αγώνα έφεραν ελλάχιστο χρόνο αλλά γνωρίζα ότι υπήρχε η πολύ πιθανή περρίπτωση τερματισμού πολύ κάτω από την δέκατη θέση.

Και έτσι θα γινόταν αν δεν εγκατέλειπα με τον πιο γελοίο τρόπο που μπορώ να φανταστώ. Στο μοναδικό chicane της πίστας (Κ6, Κ7) κατάφερα να αγκυστρώσω το μονοθέσιο πάνω στο ψηλό εξωτερικό κερμπ. Μάταια μανουβραρίσματα δεν το ξεκόλησαν με απότέλεσμα να έρθει η εγκατάληψη.

Τώρα, όσον αφορά το "μπλε συμβάν" στο οποίο ενεπλάκην:

Είναι γεγονός ότι υπάρχουν μονοθέσια πολύ πιο γρήγορα από άλλα, και ότι τα πιο αργά μονοθέσια θα πρέπει να προσπαθούν να επιρρεάζουν το αποτέλεσμα του αγώνα στον ελάχιστο βαθμό. Αλλά δεν νομίζω ότι οι μπροστινοί θα πρέπει να προσδοκούν οι αργότεροι οδηγοί να καταστρέφουν τον δικό τους αγώνα(των αργότερων οδηγών). Είναι προφανές ότι χρόνος θα χαθεί, κυρίως από την πλευρά των ντουμπλαρισμένων (αργών) οδηγών, και σκόπος της μπλε σημαίας να περιορίσει τον χρόνο αυτό. Εγώ προσωπικά στους πρώτους αγώνες όποτε έβλεπα μπλε σημαία η πρώτη μου σκέψη ήταν να βγώ από τον δρόμο το συντομότερο δυνάτο πράγμα που όχι μόνο πόλυ χρόνο μου έχανε αλλά ήταν και πολύ επικίνδυνο. Μέσα από τους αγώνες, briefings και συζητήσεις είδα το πόσο ανεκτηκή είναι η κοινότητα στα φαινόμενα των μπλε σημαιών που άλλαξα την προσέγγιση μου, πλέον η ασφάλεια με την οποία γίνεται το προσπέρασμα αποτελεί την σημαντικότερη παραμέτρο (ενώ προσπαθώ να χάσουμε και οι δύο όσο λιγότερο χρόνο γίνεται). Αυτό επίσης για μένα σημαίνει να μην κάνω στην ακρή μέχρι το παιχνίδι να μου δείξει μπλε σημαία (δεν το σκεύτομαι καν να κανω στην ακρή δηλαδή), διότι σύμφωνα με το παιχνίδι ο πίσω οδηγός δεν χάνει χρόνο εξαιτίας μου. Κάτι άλλο που μου έκανε εντύπωση
Τον προσπερνάω και έρχεται από πίσω και μου παίρνει Slipstream.Μόνο που δεν με ξαναπροσπέρασε.Ή μείνε μπροστά και απομακρύνσου ή κάτσε πίσω και άφησε δευτερόλεπτο κενό ειδικά όταν δεν υπάρχει μάχη στον αγώνα σου αλλά εκεί.
Πρώτα από όλα, ποτέ δεν προσπάθησα να προσπεράσω κάποιον που με ντουμπλάρει αλλά και να διεσθανόμουνα ότι βρισκόμουνα σε θέση για κάτι τέτοιο θα πάταγα φρένο, άφηνα το γκάζι για να το αποτρέψω. Και το να ξαναμπώ στην αγωνιστική γραμμή δεν το θεωρώ κάτι κακό. Με πέρασε, ωραία γιατί να χάνω κι' άλλο χρόνο όταν ούτε η ασφάλεια κάποιου μονοθεσίου διακυβεύεται και ο άλλος οδηγός έχει προσπεράσει, στην τελική πως τρέχουμε ο ένας πισω από τον άλλον σε συνθήκες αγώνα. Και κάτι άλλο, το ότι κάποιος είναι μόνος στη πίστα δεν σημαίνει ότι δεν έχει και μάχη. Σε εκείνη τη φάση του αγώνα έτρεχα σαν τρελός να καλύψω το παραπάνω πιστοπ που είχε η στρατιγική μου σε σχέση με αυτή του Κίμωνα. Τέλος, αξίζει να σημειωθεί, όπως και έγινε μάλιστα, ότι μια τέτοια φασαρία δεν χρειάζεται να γίνεται όταν 4 δευτερόλεπτα (σύμφωνα με τον Κώστα) δεν επιρρεάζουν ούτε στο ελλάχιστο την τελική εκβασή του αγώνα.

Να σημειωθεί ότι τα αναφέρω όλα αυτά με την φλικότερη διάθεση με σκοπό να δώσω την δική μου άποψη για το "συμβάν" και τις μπλε σημαίες γενικότερα

Anyway, τα λέμε στο ΣΠΑ

http://blindgossip.com/wp-content/uploa ... -men-1.jpg also known as the antikoulis
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος papalotis την Παρ Μαρ 14, 2014 2:13 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Kostas Galanomatis

Δημοσίευση από Kostas Galanomatis » Τρί Φεβ 18, 2014 10:07 pm

Όπως ανέφερα και στο δικό μου ποστ αν ο Σταύρος δεν είχε καθυστερήσει με τον Λευτέρη το "συμβάν" θα είχε επηρεάσει την τελική έκβαση του αγώνα.Αλλά πολύ απλά όπως καταλαβαίνω εγώ είμαι λάθος οπότε αν προσβλήθηκες ζητάω Sorry γιατί και σύμφωνα με τον Λευτέρη έχω άδικο..Να δω αν χάσει και αυτός κάποια θέση στο τέλος από ντουμπλάρισμα ή κινδυνέψει να χάσει θέση να δω πως θα αντιδράσει...

Άβαταρ μέλους
Silkman

Δημοσίευση από Silkman » Τετ Φεβ 19, 2014 10:00 am

Επειδη εχω αρχισει να κουραζομαι να διαβασω αβασιμα πραγματα. Θα πας να βρεις το σημειο που καθυστερησα τον Σταυρο. Θα δεις το προηγουμενο χρονο που εκανε πριν με συναντησει, αυτον οταν με συναντησε και τον επομενο. Εαν προκυπτει οτι τον καθυστερησα τοσο στις μπλε σημαιες ωστε να αλλαξε η εκβαση του αγωνα, τοτε θα αιτηθουμε παρεα στους αγωνοδικες να του δωσουν τη θεση που επρεπε να εχει. Το ιδιο θα κανεις και στις δικες σου περιπτωσεις.

Υ.Γ. Τρεχω απο το 1999. Συμφωνα με τα λεγομενα σου θα υποθεσω οτι ημουν απλα κωλοφαρδος και τοσα χρονια δεν με καθυστερησε ποτε Blue flagger.
All right!!... Τhey're on our left, they're on our right, they're in front of us, they're behind us... they can't get away this time!

abrassard

Δημοσίευση από abrassard » Τετ Φεβ 19, 2014 3:58 pm

Σαν blue flager - υποστηριζω blue flaggers !!!!!!!
Oταν γινω γρηγορος θα ειμαι anti blue flagger !!!!!!!!

Άβαταρ μέλους
Manosk69

Δημοσίευση από Manosk69 » Τετ Φεβ 19, 2014 7:32 pm

Ζήτω οι BLUE FLAGGERS...!!!
:hola :hola :hola

kimonaras

Δημοσίευση από kimonaras » Τετ Φεβ 19, 2014 8:23 pm

ΖΉΤΩ ΟΙ BLUE FLAGGERS!!!!! :hola :hola :hola :hola :hola :hola :hola :hola

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Force India”