Mugello

Συντονιστής: GT Admins

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Αριστομένης

Mugello

Δημοσίευση από Αριστομένης » Πέμ Νοέμ 21, 2019 12:26 am

Ένας από τους καλύτερους μου αγώνες μιας και πέτυχα το πρώτο μου βάθρο.....
•qualifying: Ξεκινάω περιμένοντας να είμαι στο 57.1 με 56 ψηλό μιας και στο πρακτις που είχα κάνει είχα δει το 56 στο γύρο μου αλλά nope :nonono never. Δεν πειράζει 4η θέση λοιπόν και ξεκινάμεεε..
•Race: Είμαστε όλοι στημένοι στη σχάρα εκκίνησης και περιμένουμε 5 φώτα να δώσουν την εκκίνηση. Η ένταση μεγάλη..... είχα καιρό σχετικά να τρέξω οπότε το άγχος ηταν μεγάλο για το τι θα καταφέρω. Ξεκιναμε λοιπόν περνάμε αλώβητοι τον 1ο γυρο και φτιάχνουν σιγα σιγα οι διαφορές....Δε μπορώ να πω πως ειχα τις τρελες μαχες περα απο μια που βρέθηκα για λιγο στη 2η θεση αλλα οχι για πολυ.... 3η θέση λοιπόν και πάμε για τον 2ο αγώνα...
•Race 2: Το άγχος είχε φύγει. Ήμουν πιο συγκεντρωμένος και έτοιμος, κανω καλη εκκίνηση και παλεύω να ανεβω αλλα ταυτόχρονα να αποφύγω οτι επαφή υπήρχε γύρο μ και ταυτόχρονα μην δημιουργήσω και εγω... Ευτυχώς δεν έγινε κάτι το τραγικό περα απο κάτι τζαρτζαρισματα και ενα λάθος μου που φίλησα τον σκαλτσα.... εχω ανέβει στη 4η θεση και εκεί που ανεβαίνω την δεξιά ανηφορική για να μπω στο 3ο sector μου κρασάρει ο υπολογιστής και τσουν να σου και η μπλε οθονηηηη..... Τι ένιωσα; Μόνο ο Θεός το ξέρει. Η απογοήτευση μεγαλη και η γκαντεμιά μου επίσης. Τουλάχιστον εφερα ενα καλο αποτέλεσμα στο πρώτο αγωνα αυτο σκέφτομαι... και θα συνεχίζω για το καλύτερο δυνατό και στους υπόλοιπους αγώνες.. :banana :banana :banana
Ο πόνος είναι προσωρινός. Μπορεί να διαρκέσει ένα λεπτό, ή μια ώρα, ή μια μέρα, ή έναν χρόνο, αλλά στο τέλος θα υποχωρήσει και κάτι άλλο θα πάρει τη θέση του. Αν όμως εγκαταλείψεις, αυτό διαρκεί για πάντα

jkl84

Δημοσίευση από jkl84 » Πέμ Νοέμ 21, 2019 10:58 am

Πρωτος μου αγωνας στην F1aXion, οποτε καλως σας βρηκα!

Race 1: Μετα απο δικια μου πατατα στην εξοδο της Κ3, βρεθηκα 18ος και πιεσα οσο γινοταν. Ανεβηκα στην 9η θεση και ηλπιζα σε ακομα μια προσπεραση για να μεγιστοποιησω τους βαθμους μου, αλλα 2 stutters του pc με οδηγησαν να βρω τις αμμοπαγιδες, και αρκεστηκα στη 10η θεση, με το μοτερ να τρεχει με αερα αντι για καυσιμο, γιατι δεν υπολογισα καλα την καταναλωση μου.

Race 2: Ξεκινωντας 3ος, εκανα μια βουτια στην Κ1 που νομιζα οτι θα με στειλει εξω, αλλα τελικα κερδισα μια θεση. Ανεβηκα στην πρωτη θεση επειτα απο εξοδο του πρωτοπορου, και προσπαθησα να αντεξω στην πιεση του Μαχαιρα που ειχε ανεβει γρηγορα στην 2η θεση. Με περιπου 10 λεπτα να απομενουν, ενας δισταγμος στο γκαζι στην εξοδο της Κ5, αφησε τον Αρη να ερθει διπλα μου στην εσωτερικη και να μου παρει την πρωτια. Τον καταδιωξα οσο μπορουσα, κανοντας και προσωπικο καλυτερο χρονο στην πιστα, ωστοσο 2 γυρους πριν το τελος τα λαστιχα μου δεν επαρκουσαν για να πιεσω και αποδεχτηκα την 2η θεση.

Γενικα ηταν πολυ καλος ο ανταγωνισμος και στους 2 αγωνες και θα ηθελα να δωσω συγχαρητηρια στους αγωνιζομενους και τους διοργανωτες! Τα λεμε στην Ισπανια!

Άβαταρ μέλους
asteroulis

Δημοσίευση από asteroulis » Πέμ Νοέμ 21, 2019 7:43 pm

Για μένα κάθε αγώνας είναι μια γιορτή, άσχετα με το πως θα εξελιχθεί. Ξεκινώντας λοιπον και φέτος το πρωταθλημα μόνο χαμόγελο μου φέρνει.

Το φετινό grid & η δομή του πρωταθληματος δείχνει πως θα γίνουν ωραίοι αγώνες, κρίμα που είναι τόσο λίγοι.

Παλέψαμε αρκετά τις τελευταίες ημέρες με τον Χάρη, και ευτυχώς στο τελευταίο practice καταλήξαμε σε setup κοινά αποδεκτό, το οποιο από μόνο του είναι ανακουφιστικο και ικανοποιητικο.

Μετριο Q για τους χρονους που πετύχαμε στο practice, όμως ευτυχώς οι περισσότεροι κινήθηκαν με τέτοια απόδοση, οπότε ξεκίνησα πρώτη φορά τόσο ψηλά. Άλλη αίσθηση να μην είμαι ουραγός.

Στον πρωτο αγωνα κάποιες επαφές με έριξαν λίγο πίσω, ομως είχα πολύ καλό ρυθμό και ανέβαινα θέσεις εκμεταλλευομενος λάθη των προπορευομενων. Καποια στιγμη συναντήθηκα με τον Μπουρα και μέχρι να τελειώσει ο αγωνας είχαμε μια υπέροχη μάχη, με έναλλαγες, αλλά κυρίως καθαρη. Απόλαυση πραγματικά. Η 7η τελική θέση ήταν η υψηλότερη που εχω ποτέ πιασει, και η ικανοποιηση έκδηλη.

Ανυπομονουσα για τον 2ο, οπου με μια καλή εκκινηση και τον καλό ρυθμό βρέθηκα χωρίς άγχος στην 4η θέση, μέχρι που αγχώθηκα λίγο με τον Μαχαιρα στον καθρέφτη μου, και έκανα λάθος που με έριξε στην 12η. Ηθικό ανεβασμένο παρόλα αυτά, ώσπου στην τελευταια στροφή μια μικρή επαφη με γυρισε, με αποτέλεσμα να εμβολιστω από κάποιον δύσμοιρο που με βρηκε ξαφνικά μπροστά του.. Λαβωμενος αεροδυναμικα και τελευταιος αποφάσισα να μην επισκευασω τις ζημιές σε μισάωρο αγωνα, και πραγματικά δεν ξέρω εάν έκανα καλά τελικά γιατί γυρνουσα 4 δευτερόλεπτα πιο αργα με τελική - 25χλμ/ωρα, με αποτέλεσμα να ελπίζω μοναχα σε λάθη για αναρρίχηση.. Παρόλα αυτά όσοι μπήκαν για επισκευές μείναν έναν γύρο πίσω, οπότε μάλλον καλά έπραξα.

Παρά τις ατυχίες στο 2ο μέρος είμαι ικανοποιημένος και από την απόδοση μας σαν ομαδα, και απο την σχέση που αναπτύσσεται με το φετινό μονοθέσιο, και με το επίπεδο του ανταγωνισμού.

Ευχομαι ολοι οι αγωνες να εχουν το ιδιο ενδιαφέρον, και με λιγη προσοχή περισσοτερη ολοι θα περασουν εξίσου τελεια, ασχετα με τα τελικα αποτελεσματα.

WagenVolksGR

Δημοσίευση από WagenVolksGR » Πέμ Νοέμ 21, 2019 9:20 pm

Πρωτη εμπλοκη για εμενα στην F1axion και δυστηχως δεν ξεκινησε οπως θα ηθελα καθως στον πρωτο αγωνα δεν πηρα μερος λογω τεχνικου θεματος..
Ωστοσο μπηκα στον δευτερο και ουσιαστικο πρωτο για εμενα αγωνα με αισιοδοξια και χαρα παροτι υπηρξαν αρκετες συγκρουσεις μπροστα και ιδιαιτερα στην αρχη που με εφεραν πισω οπως και επισης ενα λανθασμενο φρεναρισμα μου στην Κ1 οπου εστειλα εναν συναθλητη μου δυστηχως εκτος πιστας καθως και ενα τσαρτζαρισμα που με εστειλε στο πισω του grid! Ομως τελικα καταφερα να κρατηθω στην 17 θεση οπου και τερματησε με πολλα παραπανω απο εμενα για την εικονα μου καθως δεν μπορεσα και δεν προλαβα να δειξω αυτα που θελω! Anyway καλη αρχη σε ολα τα παιδια,καλη απολαυση και διημιουργικη αγωνιστικη χρονια να εχουμε! :banana

pistolakis

Δημοσίευση από pistolakis » Παρ Νοέμ 22, 2019 11:37 am

Γεια σας. Πρώτη φορά και για εμένα στην f1axion. Θέλω να ξεκινήσω λέγοντας ότι πάνω από όλα συμμετέχουμε για διασκέδαση και όχι για να μαλώνουμε. Οπότε παρακάτω αν αναφέρω κάτι δεν θέλω να προσβάλλω κανέναν και δεν θέλω να επιτεθω σε κανέναν προσωπικά έχοντας δει αρκετές φορές και τους δύο αγώνες σε ριπλει.

Στα Q έκανα ένα αρκετά καλό γύρο και βρέθηκα 2ος. Ικανοποιημένος.

Στον 1ο αγώνα κανένα παράπονο. Εξαιρετική μάχη με Μαχαιρα. Καθαρή κλειστή όπως θα έπρεπε να είναι. Συνέχεια η καρδιά μου να χτυπάει στο φουλ γιατί για μισή ωρα ήμουν 1ος με 2 σεκ διαφορά. Οπότε το παραμικρό λάθος θα με έκανε να χάσω την 1η θέση. Εντελει τα κατάφερα. Οπότε θα χαρακτηρίσω τον 1ο αγώνα εξαιρετικό απο όλους τους οδηγούς.

Στον 2ο αγώνα δεν θα μπορούσα να πω το ιδιο. Υπήρχε κούραση; δεν ξέρω. Υπήρχε ανυπομονησία; δεν ξέρω πραγματικά. Ο 2ος αγώνας θύμιζε πιο πολύ wreckfest παρά αγώνα gt4. Το κατάλαβα απο την εκκίνηση που ήμουν στην μέση του grid και μπροστά και πίσω μου έγινε ΜΑΚΕΛΕΙΟ. Έγιναν αρκετά λάθη απο όλους τους οδηγούς (και εμένα μεσα σε αυτούς). Οπότε πιστεύω ότι απο εδω και πέρα θα έπρεπε να γράφουμε όσο το δυνατόν πιο πολλές ώρες στα practice με TeamSpeak και να ανταλλάσουμε γνώσεις έτσι ώστε να γίνουμε ολοι καλύτερα συνολικά.

Συγχαρητήρια στην διαχείριση για ενα εξαιρετικό 1ο αγώνα στο Mugello.

Tzanetos_96

Δημοσίευση από Tzanetos_96 » Παρ Νοέμ 22, 2019 12:18 pm

Ντεμπούτο σε πρωτάθλημα της F1Axion, και επιστροφή σε αγώνες πίστας (ανταγωνιστικά) μετά από αρκετά χρόνια. Αρκετά κλειστές οι διαφορές στις κατατακτήριες, ειδικά για όσους ήμασταν στο 57 ψηλό - 58 χαμηλό. Ο πρώτος αγώνας κύλησε αρκετά ομαλά για εμένα, με σταθερό ρυθμό και χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα. Στον 2ο αγώνα έγιναν αρκετά συμβάντα, και νιώθω τυχερός που δεν εγκατέλειψαν μετά την πολύ θέρμη αγκαλιά που είχα με τον κ.Σκαλτσά (το κ. καθαρά από σεβασμό και όχι λόγω ηλικίας ;p). Σε γενικές γραμμές το επίπεδο είναι αρκετά καλό, νομίζω μόνο μερικές λεπτομέρειες στις μάχες μας πρέπει να φτιάξουμε για να γίνει άψογο το πρωτάθλημα. Τα λέμε στην Βαρκελώνη!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Δηλώσεις οδηγών”