Australian GP

Κ. Γαλανομάτης - Σ. Μουζαΐδης
Κλειδωμένο
Άβαταρ μέλους
Kostas Galanomatis
Πρωταθλητής
Πρωταθλητής

Australian GP

Δημοσίευση από Kostas Galanomatis » Τρί Νοέμ 11, 2014 12:39 am

Ανάμεικτα συναισθήματα από το πρώτο αγώνα...Ρυθμό στο Practice είχα.Στο Q περίπου και στον αγώνα τίποτα.Στο Q δεν μπορούσα στην αρχή να βρω χρόνο όπως και λογικό.Στο πρώτο γύρο χρονομετρημένο με ενόχλησε λίγο ο Θωμάς,αλλά όχι ότι αυτό μου χάλασε όλο το γύρο.Δεύτερη απόπειρα και τελευταία στροφή,υποστροφή.Τρίτη προσπάθεια,πέτυχα τον Σπύρο και ήταν αναμμένες οι κίτρινες σημαίες και αφού τον πέρασα τσέκαρα για λίγο αν ήταν αναμμένες ακόμα.Αποτέλεσμα να χάσω το δεύτερο Apex του γρήγορου S.Τελευταία προσπάθεια και υπερστροφή στην πρώτη στροφή μετά το γρήγορο S και πάτησα εκτός ορίων ελάχιστα και έτσι ακύρωσα τον γύρο.Βγήκα χωρίς να μπορώ να κάνω χρονομετρημένο αλλά ήθελα να δω αν είχα τους χρόνους και στο 2 Sector είχα -260 από τον Κατέλα.Τα έβαλα με τον εαυτό μου κυρίως αλλά και με τους "αργούς".Περίμενα να έχω χώρο μπροστά μου,κρύωναν τα ελαστικά και τα φρένα και Κ1 πήγαινα με τις πάντες.Στο τελευταίο γύρο συνάντησα την ιδανική περίπτωση.Καθαρός δρόμος μπροστά,πίσω και υψηλή συγκέντρωση.Ένοιωσα τόση ξενέρα.Στο WarmUp πήγαινα όπως και στο Practice,αλλά στις δοκιμαστικές εκκινήσεις ένοιωθα ότι θα κάνω την χειρότερη εκκίνηση Of All Time.Ώρα αγώνα,Good Luck Teammate,ενημέρωση στρατηγικής και πάμε στις θέσεις.FL OK και πάμε για φώτα.Σβήνουν τα φώτα και ξεκινάμε.Καλούτσικη εκκίνηση,Kamikaze Σπύρος,ευθεία Σπύρος και επικέντρωση στον στόχο Κατέλα χωρίς να ξέρω για την εγκατάλειψη του Pole.Μέχρι τους 5 γύρους τον είχα εκεί που ήθελα.Μπροστά +3.000 αλλά μόλις ζεστάθηκαν BB.Ε μετά δεν είχα ρυθμό.Μόλις είδα ότι ο Κατέλας αργεί πίσω μου νόμιζα πως έκανε λάθος και από εκεί έκανα εξοικονόμιση κινητήρα αλλά μετά προσπαθούσα να βρω ρυθμό και πήγαινα χάλια.Τελικά πήρα την νίκη με το S&G του Κατέλα και τις χαζομάρες των άλλων.Όπως είπα είμαι μετριόφρων όταν νομίζω όταν δεν αξίζω κάτι και για εμένα δεν άξιζα την νίκη γιατί ο ρυθμός μου ήταν απογοητευτικός και σε κανονικές συνθήκες χωρίς χαζομάρες δεν θα είχα την νίκη.Αλλά αυτά συμβαίνουν και στην πραγματικότητα και παράδειγμα ο τελευταίος αγώνας της Real F1.Όμως εγώ δεν κερδίζω κάτι αν βγω πρώτος,δεύτερος κ.ο.κ. όπως οι πραγματικοί οδηγοί αγώνων. Κερδίζω κάτι όταν μαθαίνω κάτι μέσα από ένα αγώνα διασκεδάζοντας.π.χ(Να δω ότι είμαι σταθερός,να δω την διαφορά ανάμεσα στις γραμμές αυτού που ακολουθώ και να καταλάβω τι κάνω λάθος ή τι πρέπει να κάνω να τον φτάσω,να έχω μάχη). Από αυτό τον αγώνα δεν κέρδισα κάτι.Ήμουν μόνος σε όλο τον αγώνα και ο ρυθμός μου δεν ήταν γρήγορος.Δεν έμαθα κάτι για το MOD ή κάτι για την οδήγησή μου συνεπώς δεν κέρδισα κάποια εμπειρία.Περιόρισα τον εαυτό μου σε ένα ρυθμό για να εξοικονομίσω καύσιμα και κινητήρα και μετά δεν είχα συγκέντρωση για να κατεβάσω ξανά τους χρόνους εκεί που μπορούσα.Ξέρω ότι όλο αυτό μπορεί να ακούγεται κάπως αλλά έτσι είναι.Όταν αξίζω μια νίκη την πανηγυρίζω όπως άξιζα τον αγώνα του Bahrain πέρσι τον οποίο και πανηγύρισα,τον αγώνα στην Βραζιλία πέρσι τον οποίο και πανηγύρισα (λίγο πιο χαλαρά γιατί και εκεί υπήρχαν ατυχίες των άλλων).Τον αγώνα πρόπερσι στον Καναδά το πανηγύρισα γιατί ήταν η πρώτη μου νίκη αλλά αν δεν είχαμε το αρχικό συμβάν με τον Κατέλα τότε μπορεί να με είχε.ΤΟ ξέρω ότι οι αγώνες είναι απρόβλεπτοι και λάθη γίνονται αλλά δεν θέλω να κερδίζω από λάθη άλλων.Θέλω να κερδίζω γιατί έκανα κάτι (είτε διατηρώ τα λάστιχά μου,είτε επιλέγω την σωστή γόμα όπως στο Bahrain Και στην Βραζιλία πέρσι,είτε απλά είχα το Setup στα μέτρα μου) παραπάνω από τους άλλους "συναθλητές" και σε αυτό τον αγώνα δεν ένοιωσα να κάνω κάτι παραπάνω από τους διεκδικητές της νίκης.Τα λέμε στην Βραζιλία για ένα συναρπαστικό αγώνα.Συγχαρητήρια σε αυτούς που τερμάτισαν και στους αδερφοί Κατέλα και Σ.Ι.Α για το βάθρο. :P
"People never change. They just become more of who they really are." -Dr.House

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Ferrari”