RACE 01 - AUSTRALIA

Ι. Αθανασιάδης - Λ. Αξιώτης
Κλειδωμένο
Άβαταρ μέλους
Silkman
Διαχειριστής
Διαχειριστής

RACE 01 - AUSTRALIA

Δημοσίευση από Silkman » Τρί Νοέμ 11, 2014 11:17 am

AUSTRALIA

Καταρχήν χάρηκα με τη μεγάλη συμμετοχή. Λυπήθηκα για το μεγάλο αριθμό εγκαταλήψεων αλλα δεν απογοητεύομαι. Ειναι πρώτος αγώνας και ακόμα παρα πολυς κοσμος ψάχνετε με τα σεταπ, με τα πατηματα, με τον κινητηρα. Θα μπουν ολα σε μια σειρα πολυ συντομα.

Για το Quali δεν ασχοληθηκαμε ως ομαδα και το πληρωσαμε οπως μας αξιζε. Απο εκει και επειτα μετρια εκκινηση αλλα το σημαντικοτερο ηταν οτι περασα αλοβητος την Κ1 και κυριολεκτικα μεσα απο το ματι της βελονας οταν μια Benetton κοντεψε να γυρισει σβουρα.

Κολλησα πισω απο την Ferrari του Μουζαιδη και εφοσον ειχε καλο ρυθμο δεν αποπειραθηκα προσπερασης. Απλα κινουμουν στον ιδιο ρυθμο, συντηρωντας λαστιχο και κινητηρα με μοναδικο σκοπο να ανοιξω τη διαφορα απο τον Δουκα. Οταν η διαφορα εφτασε σε ικανοποιητικο επιπεδο τοτε πιεσα, πλησιασα...αλλα μεχρι εκει. Καταπληκτικη μαχη στο οριο και πεντακαθαρη. Ακριβως οπως μου αρεσει. Δεν τον ακουμπησα, δεν με ακουμπησε. Μπηκαμε ταυτοχρονα σε στροφες, βγηκαμε μαζι, ξανα και ξανα και ξανα...χωρις γρατζουνια. Χωρις να το καταλαβω ολος ο αγωνας πηγε ετσι. Τελευταιο στιντ και εκει αγριεψαμε πιο πολυ. Ακομα πιο κοντινη μαχη, προσπαθειες για προσπερασματα και ολα καθαρα.

Τελευταιο πιτ και μπαινουμε ταυτοχρονα!!! Ειχα ηδη δεχτει εντολη να μειωσω καυσιμα και καπου εκει πανω στην επιλογη για λιγοτερα λιτρα χασαμε το δρομο, την αεροτομη και την Ferrari του Μουζαίδη. Κριμα γιατι απο τη μαχη μεταξυ μας εκλεινε τη διαφορα και ο teammate και θα μιλουσαμε για ενα αγωνα φωτια 15 γυρους πριν το τελος.

Σε καθε περιπτωση κραταμε το γεγονος οτι μπορεσαμε τελικα ως ομαδα να κινηθουμε σε σχετικα γρηγορο ρυθμο και ελπιζουμε αγωνα με τον αγωνα να διεκδικουμε πιο ανετα διπλους τερματισμους που ειναι και ο στοχος μας.

Πολλα παιδια απογοητευτηκαν απο τις συντομες εγκαταληψεις. Εγω ομως ειδα αλλα πραγματα. Ειδα αρκετα παιδια να το παλευουν μια χαρα. Εντελως ενδεικτικα αναφερω τις Minardi που δεν υποχωρησαν στον Ιορδανη, παλεψαν για τη θεση τους μεχρι που εκαναν λαθος. Ομοιως ο Παπαδοπουλος που στον πρωτο του αγωνα εκανε αξιοπρεπεστατη εμφανιση. Ενδεικτικα αναφερω αυτα τα παιδια επειδη ετυχε να δω λιγο το replay. Καποια παιδια εχουν πιασει το νοημα που δεν ειναι αλλο απο το να τερματιζουν αρχικα τον αγωνα και δουλευουν πανω σε αυτο αποκλειστικα. Αν δουλευεις ετσι, το καλό αποτελεσμα αναπόφευκτα θα έρθει!!
All right!!... Τhey're on our left, they're on our right, they're in front of us, they're behind us... they can't get away this time!

Άβαταρ μέλους
Fugitiv3R
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Re: RACE 01 - AUSTRALIA

Δημοσίευση από Fugitiv3R » Τρί Νοέμ 11, 2014 3:11 pm

Ο πρώτος αγώνας για φέτος είναι πλέον γεγονός και αυτά που φαινόντουσαν από τις δοκιμές των ομάδων επιβεβαιώθηκαν λίγο - πολύ. Καταρχήν χαίρομαι ιδιαίτερα που έπειτα από αρκετές σεζόν λειτουργώ επιτέλους μέσα σε μια ομάδα. Και για να μην παρεξηγηθώ, εν γνώση μου ήξερα που πήγαινα και πριν.

Μέσα από το practice που κάναμε σαν ομάδα, πιστεύω ότι θέσαμε τις βάσεις για να κάνουμε μια αξιοπρεπή παρουσία, αν και από την πλευρά μου αυτό δε φάνηκε σχεδόν καθόλου. Μπορεί η προετοιμασία για τον αγώνα να ήταν καλή όμως, αλλά η προετοιμασία για το Qualifying ήταν μάλλον μηδαμινή. Το αποτέλεσμα να μην μπορώ να κινηθώ σε ρυθμούς ιδιαίτερα πιο γρήγορους από τον υποτιθέμενο ρυθμό του αγώνα μου. Η απογοητευτική απόδοση στο Q συνδυάστηκε απόλυτα και με μια μάλλον συντηρητική και μέτρια εκκίνηση που σαν αποτέλεσμα είχε να βρεθώ πίσω από τις Minardi των Χάρη και Μάκη. Τα παιδιά είχαν τη δική τους μάχη και δυσκολεύτηκα αρκετά να βρεθώ μπροστά τους. Έπειτα από 2 λάθη τους (από ένα ο καθένας) βρέθηκα μπροστά και έπρεπε πλέον να καλύψω διαφορά από τα προπορευόμενα μονοθέσια. Μάχη με τον Κάτσουρα τον οποίο και κατάφερα να περάσω λίγο πριν μπω στα pit όπου φαντάζομαι ότι θα αναρωτιέται και ο ίδιος γιατί δεν ήμουν πιο συντηρητικός... Έπειτα μάχη με τον Δούκα για να μειώσω τη διαφορά αλλά και να κερδίσω το έδαφος από το ένα παραπάνω pit stop που είχα στο πρόγραμμα. Αφού ξεκαθάρισε και το τοπίο με τον Κίμωνα, επόμενος στόχος ο teamate και ο Μουζαΐδης που ήταν περίπου 15 δευτερόλεπτα μπροστά μου. Η μάχη τους βοήθησε στο να ροκανίσω αυτήν τη διαφορά και να την φτάσω περίπου στα 7 δευτερόλεπτα. Ώρα για pit stop και εκεί με απόλυτο συγχρονισμό και τα δύο μονοθέσια της ομάδας πετάξαμε στα σκουπίδια το κάτι παραπάνω που θα μπορούσαμε να διεκδικήσουμε. Γλίστρημα από μέρους μου στην Κ1 και σπασμένη αεροτομή και ανάρτηση. Είσοδος στα pit για επισκευές και συνέχεια με τη λογική ότι μια εγκατάλειψη των πρώτων θα με έβαζε στους βαθμούς. Όντως ήρθε η εγκατάλειψη, αλλά ήταν η δικιά μου από αστοχία του κινητήρα. Πικρή αλλά δίκαιη "επιβράβευση" της συνολικής απόδοσης σε σχέση με τις προσδοκίες που έχει η ομάδα.

Τα συγχαρητήρια μου στον teamate μου για τη συγκομιδή του βαθμού για την ομάδα. Συγχαρητήρια επίσης στο νικητή και τον junior Κατέλα. Ο μεγάλος δε δικαιούται επιβράβευση. Επίσης να πω ένα μεγάλο μπράβο σε όλους τους συμμετέχοντες για τη συμμετοχή τους, για τη διάθεσή τους όμως πάνω απ'όλα και για το ομαδικό πνεύμα που υπάρχει φέτος περισσότερο από κάθε άλλη χρονιά στην Κοινότητα (φτου φτου σκόρδα!! :crazy3 ).

Τέλος, συνιστώ ψυχραιμία και υπομονή στους μη τερματίσαντες και σε αυτούς που θα τερματίζουν εκτός 6άδας. Σίγουρα είναι πιο δύσκολο να νιώσει κάποιος ότι επιβραβεύεται με βαθμούς και χρηματικά έπαθλα από τη στιγμή που είναι μόνο 6 αντί για 10 οι βαθμολογούμενοι αλλά μην ξεχνάτε ότι σχεδόν όλες οι ομάδες λαμβάνουν χρηματικά έπαθλα στο τέλος της σεζόν! Και προσμετρούνται πάντα οι θέσεις στις οποίες τερματίζουμε, άσχετα αν υπάρχουν βαθμοί ή όχι! Και αυτό αλλάζει την κατάταξη των ομάδων!

Καλή χρονιά λοιπόν και καλή διασκέδαση! :hellas
"Τελικά η πραγματικότητα είναι η υποκειμενική αντίληψη των πραγμάτων και ο καθένας ζει μέσα σε αυτήν που του αρμόζει"

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “McLaren - Mercedes”