Πρώτος αγώνας

Δ. Παπαδόπουλος - Γ. Ροκαδάκης
Κλειδωμένο
jimke2

Πρώτος αγώνας

Δημοσίευση από jimke2 » Τρί Νοέμ 11, 2014 7:49 am

Ο πρώτος μου αγώνας F1 σε σοβαρό πρωτάθλημα (εδώ θέλω να ευχαριστήσω όσα παιδιά το διοργανώνουν αυτό και μου έδωσαν αυτή την ευκαιρία και όσους με βοήθησαν με setup κλπ). Στόχος; να δω την καρό σημαία έστω και τελευταίος αν και είχα προβλέψει γραπτός μετά τα δοκιμαστικά της προηγούμενης Δευτέρας οτι θα τερματίσουν 8 απ τους 18 και ήθελα να είμαι μέσα σε αυτούς. Δεύτερος στόχος να μην είμαι κινητό εμπόδιο μέσα στην πίστα να μην χαλάσω αγώνα κανενός που διεκδικεί κάτι... δεν μπήκα απλός για να γυρίζω μέσα στην πιστά αλλα θα δείξει το μέλλον. :oops:
O team mate απών και ξεκινάω με πολύ άγχος τα χρονομετρημένα για έναν χαλαρό και σίγουρο χρόνο που τελικά ήταν και ο μόνος χρόνος που έκανα. Στην επιστροφή μου στο πιτ η κίνηση πίσω μου ήταν τρελή και αγχώθηκαν υπερβολικά μην εμποδίσω κάποιον και τελικά εμπόδισα νομίζω κάποιους, ίσως, οχι απο τους πρωτοπόρους. Οι επόμενες τρις προσπάθειες δεν έφεραν κάτι αν και οι χρόνοι κατέβαιναν μισό δευτερόλεπτο στο πρώτο sector μετά έκανα λάθη.
Γύρος σχηματισμού απλή βόλτα, για να μην γίνει κάτι κακό, αν και κάποιος με ακούμπησε απο πίσω αλλα όλα ΟΚ. Ακολουθώντας την παράδοση του GT3 νομίζω έκανα την καλύτερη εκκίνηση του αγώνα με λίγη τύχη αλλα όσες θέσης κέρδισα τις έδωσα πίσω στην πρώτη στροφή μιας και το σχέδιο έλεγε τερματισμό αγώνα και οχι τρακάρισμα στην πρώτη στροφή. Ακολουθώ τον Πολέμαρχο με την ταλαιπωρημένη ανάρτηση και στη συνέχεια δέχομαι επίθεση απο τον Αλέξανδρο όπου ήταν γρηγορότερος απο εμένα και είχα το δίλημμα αν θα πρέπει να αμυνθω όπως δικαιούμαι ή αν θα πρέπει απλά να τον αφήσω να κάνει τον δικό του αγώνα. Τον παίδεψα έναν γύρο και αυτή ήταν η μοναδική "μάχη" του αγώνα αφου οι διαφορές άνοιγαν μπροστά μου και πίσω μου. Πότε κοιμόμουν και πότε οδηγούσα μέχρι που ήρθε η ώρα να ¨φάω" γύρους και εκει πραγματικά αγχώθηκαν. Άφησα πολύ καθαρά τον Κώστα και τον Νίκο να με περάσουν πριν βγει καν η μπλε σημαία και ενώ ήμουν στην δέκατη θέση, αλλα την δεύτερη φορά που με πλησίασε ο Κώστας μετά το πιτ του είδα τη μπλε σημαία και δεν είχα χώρο να τον αφήσω καθαρά να περάσει. Λίγο η σημαία λίγο ο καθρέφτης λίγο τα τελειωμένα μου λάστιχα μετα απο 21 γύρους και η έλλειψη προσοχής συναντήθηκα με τον τοίχο κι ο αγώνας τελείωσε με τεράστια απογοήτευση εκείνη την ώρα και σκέψεις για τo μέλλον στην F1axion.
Ζητώ συγνώμη απο τον Νικο Κατελα που δεν πάτησα αμέσως ESC (δεν μπορούσα να πιστέψω για 1-2 sec τι έγινε) και κόντεψε να χτυπήσει την ρόδα μου (συνήθως εγω πατάω τα κομμάτια του :helloo ), δεν το είχα δει εκείνη την ωρα στο replay το είδα.

αυτα τα πολλά για τον "λίγο" αγώνα μου και μπράβο στους νικητές.

tragikos

Δημοσίευση από tragikos » Τρί Νοέμ 11, 2014 2:22 pm

Και ναι πρωτος αγωνας κ ΑΠΩΝ!!!! Καλη αρχη σε ολους αργους κ γρηγορους

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Stewart - Ford”